Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Spotkanie autorskie z Jerzym Kędzierskim Skip to contentKatalog Online:  

Spotkanie autorskie z Jerzym Kędzierskim Drukuj

(odbyło sie 19 kwietnia) 

Filia 8 zaprasza na spotkanie autorskie z Jerzym Kędzierskim, autorem Opowieść mężczyzny który zarabia śpiąc, nominowanych do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, na najlepszą książkę w kategorii Posnaniana wydaną w 2012 roku.

Filia 8 (ul. Osinowa 14/16)
19 kwietnia (piątek), godz.19.00
wstęp wolny

Jerzy Kędzierski. Bibliofil, bukinista, pisarz, tłumacz z języka czeskiego. Zapalony rowerzysta, pielgrzym, włóczęga i tramp. Kolekcjoner pocztówek i guzików. Znawca Pragi, czeskich miasteczek i wiosek. Emerytowany autostopowicz. Licencjonowany przewodnik turystyczny. Czciciel Benedykta Józefa Labre. Świetny kompan do podróży i do różańca. Laureat nagrody im. Stanisława Grochowiaka.

Opowieść mężczyzny który zarabia śpiąc to opowieść o człowieku, który do niczego się nie zmusza. Ciepło, subtelność w wyrażaniu uczuć i pokora. Wartości odkrywane są po kawałku, delikatnie, nie ma tu nic szokującego, a jednak ta opowieść… powala.
To opowieść o życiu, o którym wielu gdzieś coś słyszało, ale mało kto miał odwagę takiego życia posmakować. Polecana dla licealistów, studentów oraz dla singli do 40+. i dla ich rodziców, którzy chcą zrozumieć współczesne pokolenie.

Z portalu Poznańskiej Księgarni Akademickiej:
Intencją Jerzego Kędzierskiego, autora „Opowieść mężczyzny, który zarabia śpiąc”, nie jest udzielanie czytelnikowi lekcji moralnych, lecz ukazywanie bogactwa ludzkich spraw.
Nadając swej prozie rytm niewymuszony, lekki, jak gdyby były to obserwacje niespiesznego przechodnia, Jerzy Kędzierski portretuje cudze zachowania, postawy, opinie, sądy. Równocześnie pozostaje niezwykle wrażliwy na zmysłową stronę rzeczywistości – jej zapachy, smaki, kolory, dźwięki. I oczywiście jej paradoksy, których jest wnikliwym obserwatorem, niepozbawionym poczucia humoru, sarkazmu, ironii, mimo to zawsze próbującym wiernie oddać to, co składa się na naszą codzienność.
Kto wie, czy proza Jerzego Kędzierskiego, z pozoru tak mało efektowna, nie jest w związku z tym rodzajem współczesnej medytacji nad światem – w jego złożoności, mozaikowości, wielopostaciowości, a nierzadko po prostu chaotyczności. Łukasz Musiał