Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Jesień 2012 - tylko z Tomkiem Wilmowskim! Skip to contentKatalog Online:  

Jesień 2012 - tylko z Tomkiem Wilmowskim! Drukuj

"Klub Podróży i Przygody czyli Jesień z Tomkiem Wilmowskim" została zaprojektowana jako trzymiesięczna akcja edukacyjno-kulturalna dla młodych Poznaniaków. Akcja odbywa się dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Promocja literatury i czytelnictwa. Patronatem medialnym akcję objęły IKS oraz Radio Emaus.

 Jesień z Tomkiem Wilmowskim

Bezpłatny cykl blisko 100 spotkań odbywać się będzie w siedmiu placówkach Biblioteki Raczyńskich, od września do grudnia 2012 r. Zapraszamy młodzież powyżej 10 r.ż. na spotkania autorskie, warsztaty, prelekcje! Nasi goście: Tadeusz Badowski, Ania Broda, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Taylor, Łukasz Wierzbicki, Piotr Witoń.

Warsztaty są tym razem skierowane dla nieco starszych czytelników - młodzieży powyżej 10 r. ż., która przechodząc okres "burzy i naporu", rezygnuje z uczestnictwa w kulturze i stroni od literatury. Projekt organizowany w siedmiu placówkach filialnych, wykorzystując rozmaite środki przekazu, ma przybliżyć młodzieży nieznane obszary kultury: etnografię i antropologię kulturową, geografię, muzykę z różnych stron świata, także przez opowieści podróżników i literackie próby opisu znanego nam świata.
Wybór tegorocznej tematyki hołduje wydarzeniom: setnej rocznicy urodzin oraz dwudziestej rocznicy śmierci Alfreda Szklarskiego, którego powieści sprawiały, że w epoce przed Internetem i "globalną wioską", pokolenia młodzieży mogły u boku Tomka Wilmowskiego udać się na koniec świata i przeżyć najwspanialsze przygody - choćby na kartach książek.
Bezpłatny cykl trzymiesięcznych spotkań i warsztatów może wprowadzać młodego człowieka w świat: przygody, podróży, survivalu, muzyki etno, współczesnych uwarunkowań społeczno-kulturowych. Angażując do współpracy pisarzy, redaktorów, muzyków, fotografów, podróżników chcemy dać szansę młodzieży na wartościowe zajęcia, które będą alternatywną formą spędzania wolnego czasu. Przyjście na ciekawe spotkanie może być przełomowym krokiem w drodze do rozwoju osobistego dzieci i młodzieży. Pełni zarówno funkcję poznawczą jak i nie odbiera przyjemności obcowania z pasjonującym tematem. Nienachalny dydaktyzm ma na celu zachęcenie młodych ludzi do sięgania po literaturę. Nośność i pojemność tematyczna akcji "Klub Podróży i Przygody, czyli Jesień z Tomkiem Wilmowskim" powinna przyciągnąć w progi poznańskich bibliotek wielu zainteresowanych.
Zasadniczym celem stawianym przez Bibliotekę Raczyńskich w tym autorskim projekcie jest krzewienie nawyków czytelniczych a co za tym idzie - zahamowanie spadku czytelnictwa dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywa się będą w następujących placówkach:
Filia 2 – os. Oświecenia 59 – grafik spotkań tu
Filia 14 – os. Bolesława Chrobrego 120 – grafik spotkań tu
Filia 20 – ul. Słowackiego 28 – grafik spotkań tu
Filia 38 – ul. Ognik 20 B – grafik spotkań tu
Filia 46 – ul. Arciszewskiego 27 – grafik spotkań tu
Filia 53 – ul. Robocza 4 – grafik spotkań tu
Filia 59 – ul. Osinowa 14/16 – grafik spotkań tu
Wstęp jest bezpłatny; zapraszamy Czytelników od około 10 r.ż.
W każdej placówce odbędzie się około 10 spotkań, od połowy września do grudnia.

Galerie zdjęć ze spotkań:
Filia 2: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk,  Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Taylor, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki (spotkanie 1, spotkanie 2)

Filia 14: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański. Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Taylor, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki (spotkanie 1, spotkanie 2

Filia 20: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Tayor i Tomasz Kruczek, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki oraz cykl warsztatów dla najmłodszych Podróże z bajką

Filia 38: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Tayor i Tomasz Kruczek, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki

Filia 46: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Tayor i Tomasz Kruczek, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki (spotkanie 1 i 2) oraz warsztaty plastyczne

Filia 53: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Tayor i Tomasz Kruczek, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki (spotkanie 1 i 2) oraz impreza z okazji Halloween i dekorowanie pierników.

Filia 59: Ania Broda, Tadeusz Badowski, Marek Fiedler, Szymon Góralczyk, Liliana Keslinka-Nawrot, Dariusz Korbański, Waldemar Kuligowski, Adam Nawrot, Krzysztof Petek, Dale Tayor i Tomasz Kruczek, Piotr Witoń, Łukasz Wierzbicki, warsztaty plastyczne.

Przybliżamy sylwetki zaproszonych Gości: 

Będziemy gościć pisarzy:

Marka Fiedlera, prowadzącego prelekcje "Świat mnie wabił" o podróżach swego ojca, Arkadego Fiedlera. O tym, jak miłość do podróży przekazywana jest w genach opowiada na spotkaniach autorskich. Za Wikipedią cytuję: "Marek Fiedler - urodzony w Londynie, polski pisarz, podróżnik, dyrektor Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Ukończył studia prawniczena UAM w Poznaniu. Prywatne Muzeum-Pracownię z Ogrodem Kultur i Tolerancji założył w 1974 wraz z ojcem Arkadym Fiedlerem, bratem Arkadym Radosławem i żoną Krystyną w rodzinnym domu w Puszczykowie pod Poznaniem. Zafascynowany światem Indian, napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom: Szalony Koń i Siedzący Byk. Wspólnie z ojcem Arkadym Fiedlerem napisał "Ród Indian Algonkinów" i "Indiański Napoleon Gór Skalistych". Odbył podróże, które zaowocowały wystawami fotograficznymi: "Meksyk-śladami Pierzastego Węża" (razem z synem Radosławem), "W poszukiwaniu śladów Dywizjonu 303" i "W krainie Inków" (razem z synem Markiem Oliwierem).

Krzysztofa Petka, człowieka orkiestrę! To nie tylko pisarz ale i podróżnik, reporter, krzewiciel idei surwiwalu w Polsce. W materiałach udostępnionych na stronie internetowej czytamy o nim tak: "autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Autor podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także koncerty, akcje Noc w bibliotece czy Noc detektywów." Organizuje także spotkania z Jackiem Pałkiewiczem, popularyzując osiągnięcia podróżnika wśród szerokich kręgów publiczności.

Łukasza Wierzbickiego możemy zaprosić na spotkania dwojakiego rodzaju: relacje z podróży oraz wieczory autorskie o rejonach, w których pisze w swoich książkach: Afryce, Mongolii, Chinach.
Redaktor książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" opowie o wyprawie Kazimierza Nowaka, który wyruszył z Poznania 80 lat temu. Autor umieścił o sobie artykuł w Wikipedii: "W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów w poznańskim Radio Fan. W latach 2000-2010 zajmował się zawodowo produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. W 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Jest redaktorem i autorem wstępu do książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu. W książce "Afryka Kazika" przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, a w książce "Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa" opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Powieść dla dzieci zatytułowaną "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa" osnuł na relacjach Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z ich historycznej podróży do Imperium Mongolskiego odbytej w latach 1245-1247. W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936 zatytułowane "Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936". Od 2009 roku członek Związku Literatów Polskich. W 2010 roku został współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka. W 2009 r. otrzymał od Biblioteki Raczyńskich honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł Książka Wiosny za "Dziadka i niedźwiadka" oraz nagrodę Internautów i wyróżnienie Jury w konkursie na książkę historyczną roku portalu Granice.pl za "Dziadka i niedźwiadka" a także nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za "Afrykę Kazika". W roku 2010 - wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za "Dziadka i niedźwiadka". Z żoną i kilkumiesięcznym synek Jonaszem wybrał się w 2011 r. na pięć tygodni do Afryki szlakiem Nowaka. W roku 2012 r. przemierzyli rodzinnie Australię. Zaprosić pragniemy autora zarówno na spotkania poświęcone jego twórczości jak i egzotycznym podróżom.

Jeśli idzie o naukowców i podróżników, których do naszych placówek zawitają:

Profesor Waldemar Kuligowski, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poeta, współzałożyciel zespołu punkowego, redaktor naczelny studenckiego pisma Magazyn (etno)logiczny. Eseista (publikował m.in. w następujących periodykach: Teksty Drugie, Dialog, Teatr, Konteksty, Kultura i Społeczeństwo, Anthropos) oraz pisamach popularnych ("Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Wprost"). Redaktor Czasu Kultury, członek Rady Naukowej kwartalnika Kultura Popularna i czasopisma naukowego "Kultura i Historia". Jego książka „Miłość na Zachodzie” otrzymała tytuł Książki Jesieni 2004 przyznany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych – nagrodę przyznawaną przez Bibliotekę Raczyńskich. Podróżnik. Od lat związany z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian – współpracownik Tawacin - Pisma
Przyjaciół Indian. Członek: Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Komitetu Słowianoznawstwa PAN, Royal Anthropological Institute. Twórca telewizyjny (nagroda w kategorii Najlepszy Program Telewizyjny w 2008 (Przegląd i KOnkurs Dziennikarski Oddziałow Tetrenowych TVP). Członek Rady Programowej Centrum Kultury „Zamek”. Profesor pełen badawczej pasji otwiera młodym ludziom okna na świat i poszerza horyzonty myślowe.

Doktor Adam Piotr Nawrot - badacz rejonów polarnych, doktor nauk o Ziemi, pracownik Zakładu Geoekologii w Instytucie Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Stypendysta PAN. Wielokrotnie brał udział w licznych wyprawach badawczych na Spitsbergen. Przeżył tzw. zimowanie, czyli spędził ponad 6 zimowych miesięcy w polskiej stacji w Hornsundzie razem z siedmioma innymi osobami,praktycznie w sytuacji odcięcia od cywilizacji. W Hornsundzie mieści się Stacja Polarna InstytutuGeofizyki Polskiej Akademii Nauk (znajduje się niedaleko ujścia fiordu Hornsund, w południowej części wyspy Spitsbergen Zachodni. Zbudowana została na płaskiej terasie morskiej na wysokości 10 m n.p.m.). Dr Nawrot był uczestnikiem XXVIII Wyprawy - 2005/06 oraz został wybrany na kierownika XXXIV wyprawy w sezonie 2011/12. Po powrocie z zimowania podzieli się z młodzieżą nietuzinkowym doświadczeniem - z pogranicza surwiwalu!, opowiedzie o pracy badacza rejonów podbiegunowych, jak rodzi się w człowieku zamiłowanie do przyrody ożywionej i nieożywionej, jak można realizować swoją pasję, o tym czy trudno żyć tam, gdzie nie widać słońca od października do lutego i jak spędza się wolny czas na izolowanych mroźnych pustkowiach.

Liliana Keslinka-Nawrot - doktorantka w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego,ornitolog, uczestniczka zimowania na Spitsbergenie 2011/12, badaczka fauny tych rejonów. Brała udział w wielu programach badawczych, m.in. obrączkowaniu ptaków, liczeniu populacji zagrożonych gatunków. Autorka pięknych unikatowych fotografii z rejonów dalekiej północy; prowadzi także blog dokumentujący życie dziesięciu naukowców na odciętym od świata lodowym obszarze. Po powrocie ze stacji badawczej opowie młodzieży o tym, czy kobiecie jest trudniej niż mężczyznom wybrać się w ekstremalne warunki środowiskowe by prowadzić naukowy research.

Tadeusz Badowski – artysta grafik, konserwator zabytków, podróżnik, globtroter i zapalony miłośnik dwóch kółek. Przez wiele lat współpracował z teatrem ( „Marcinek”, „Maseczka”) jako twórca scenografii do spektakli dziecięcych. Jego pracownia plastyczna do dziś pełna jest przeróżnych lalek, masek, marionetek czy maszkaronów. Praca konserwatora zabytków ułatwia mu podróże po wielu krajach i kontynentach: Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce. Jak sam o sobie mówi „codzienność i zwyczajność mnie nużą a interesują ludzie i miejsca niebanalne”. Od sześciu lat Tadeusz jeździ z z Misją Archeologiczną do Sudanu, aby badać dawne kultury i zwyczaje. Prowadzi tam prace konserwatorskie w obiektach sakralnych. Te wyjazdy łączy ze zwiedzaniem, podróżowaniem. Ze swoich wypraw przywozi wiele unikatowych pamiątek – począwszy od oryginalnych instrumentów muzycznych, zdjęć, po biżuterię i etniczne stroje.

Szymon Góralczyk, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, miłośnik podróży i mitologii. Współorganizator ARTenaliów - Festiwalu Kultury Studenckiej, uczestnik i organizator Festiwalu Kultury Skandynawskiej NORDISK w Poznaniu oraz współorganizator . Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące mitologii, kultury i sztuki Europy. Mimo młodego wieku ma już doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi, pełen entuzjazmu i dobrej energii uczestniczy w rozmaitych projektach kulturalnych i potrafisię podzielić pasją z innymi. Prowadził już zajęcia zimowe w formie bibliotecznych warsztatów dla najmłodszych. Spotkał się z uznaniem w naszych oczach, stąd pomysł dalszej współpracy w ramach jesiennego projektu "Klub Podróży i Przygody".

Muzycy zaproszeni do udziału w projekcie "Klub Podróży i Przygody":

Ania Broda - multiinstrumentalistka, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, współtwórca Kapeli Brodów - od wielu lat namiętnie komponuje piosenki dla dorosłych, dla dzieci i dla siebie oraz zajmuje się polską muzyką tradycyjną. Tradycja w jej muzyce  to niespotykane brzmienia, odległe skale muzyczne i ogromne bogactwo kulturowe. Krok za krokiem polskim rokiem - śpiew i muzyka na kolejne części roku obrzędowego. Muzyka autorska to  piosenki śmieszne i liryczne, ballady, kołysanki i rozmaite miniatury muzyczne inspirowane poezją pełną zagadkowych słów i historii poruszających delikatne struny wyobrażni. Piosenki wykonuje w towarzystwie  cymbałów, pianina i głosu. Płyta Ani Brody „A ja nie chcę spać" (2011) otrzymała główną nagrodę w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. Artystka prowadzi warsztaty śpiewu i zajęcia muzycznoedukacyjne. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dariusz Korbański - klarnecista, kontrabasista, gra na instrumentach dawnych, współpracował z Teatrem Węgajty. Plastyk, człowiek sztuki, wykładowca akademicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza), zaangażowany w projekty międzynarodowe (np. z grupami muzycznymi z Katalonii). Od kilku lat prowadzi dla czytelników warsztaty plastyczne, a tym razem mógłby podzielić się z nimi swoją drugą pasją - muzyką.

Zaprosiliśmy do współpracy także Piotra Witonia - aktora, który przygotowuje w oparciu o ambitną literaturę dla dzieci i młodzieży warsztaty teatralno-literackie. Tym razem zagości w naszych filiach z programem "podróżniczym" - zrealizowanym na motywach książki Łukasza Wierzbickiego o Kazimierzu Nowaku. Zapraszamy dzieci na warsztaty "Z Kazikiem w Afryce".

Dale Taylor rekonstruktor, pasjonat i hobbysta. Od wielu lat w wolnym czasie odtwarza dawne stroje, broń, technologie i działania społeczne oraz minione wydarzenia historyczne w zgodzie z najlepszą posiadaną wiedzą naukową. Rekonstrukcja historyczna to rodzaj aktywnego hobby zmieniającego się w styl życia. Dale Taylor przygotowuje makiety bitew, działań zbrojnych, grodów i miejsc zarówno historycznych jak i fikcyjnych. Opowie młodzieży o wykreowanym przez Tolkiena Śródziemiu.

 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego                      Radio Emaus                    Miesięcznik IKS