Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Pałac w Sapowicach Skip to contentKatalog Online:  

Pałac w Sapowicach Drukuj


 Pałac w Sapowicach Pałac

Sapowice - Pałac
62-062 Strykowo
tel./fax 061-819-64-01
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

    Pałacyk w Sapowicach (oddalony o ok. 30 km od Poznania, przy trasie Poznań - Stęszew - Zielona Góra) położony jest nad Jeziorem Strykowskim wśród starych drzew 5-hektarowego parku. Jest budowlą w stylu eklektycznym, o ciekawej bryle architektonicznej, dwukondygnacyjny, z tarasem od strony jeziora. W parku zachowało się wiele pięknych, starych drzew, m.in. platan klonolistny, buk czerwony, jesion mannowy, dęby i kasztanowce. 

   

    Pałacyk dysponuje kilkoma pokojami 1- i 2- i 3-osobowymi (z łazienkami). Goście mogą korzystać z kuchni z pełnym wyposażeniem (lodówki znajdują się też w pokojach). Ponadto do dyspozycji gości pozostają trzy amfiladowe sale w parterowej części pałacu, taras z widokiem na jezioro, a także odbiornik TV z anteną satelitarną, stół bilardowy, stół tenisowy.

Pałac w Sapowicach - sala ze stołem bilardowym

Pałac w Sapowicach - Sala konferencyjna

    Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest jego kameralność, położenie w parku nad jeziorem i niskie ceny.

 ZAPRASZAMY!!!

Galeria zdjęć

Kilka słów o historii tego miejsca... 
    Posiadłość ta w końcu XVIII w. była w posiadaniu Skałkowskich, następnie Krzyżańskich herbu Juńczyk, a w latach 80. XIX w. właścicielem Sapowic był Niemiec o nazwisku Eberth. Po kilku latach sprzedał on posiadłość Belgowi wyznania kalwińskiego - Arnoldowi Tiemanowi. Tiemanowie mieli dwóch synów: Wernera i Alfreda, którzy ożenili się z Niemkami. Werner z żoną Margaret von Lewiński osiadł w pobliskim Strykowie. Dla Alfreda i Ilsy von Baym wybudowano willę stojącą w parku, nieopodal pałacu.
Rodzina Tiemanów w 1918 r. przyjęła obywatelstwo polskie, utrzymywała rozliczne kontakty, m.in. z Czapskimi z Modrza, Mościckimi z Wronczyna, z rodziną von Inffland ze Skrzynek. Dobrze zapisali się w pamięci miejscowej ludności: Arnold Tieman był jednym z inicjatorów budowy szkoły i pierwszego w tym rejonie systemu nawadniającego pola, wybudował krochmalnię i ufundował - stojącą do dziś nieopodal bramy wjazdowej - figurę św. Wawrzyńca. Zmarł w 1943 r. i pochowany został w rodzinnym grobowcu znajdującym się w pobliskim lesie. Zarządzanie majątkiem przejął syn Alfred. W 1945 r. Tiemanowie opuścili Sapowice.
    W majątku na krótko zakwaterowano wówczas wojsko radzieckie, potem - polskie. Pod koniec 1945 r. gospodarstwo zostało wcielone do Zakładów Zielarskich w Strykowie, a od 1952 r. stało się własnością Kombinatu PGR Konarzewo. Pomieszczenia pałacyku zamieniono na biura i mieszkania dla pracowników administracji. W latach 1964-1973 mieściła się tu Zasadnicza Szkoła Rolnicza z internatem. Po jej likwidacji pałacyk ulegał postępującej w przerażającym tempie dewastacji. Dopiero w 1985 r., po decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rozpoczął się trwający pięć lat remont. Ze starych, oryginalnych elementów wnętrza została jedynie - niestety - posadzka w holu.
    Od 1990 roku gospodarzem pałacyku w Sapowicach jest Biblioteka Raczyńskich. Znajdują się tu m.in. magazyny rezerw bibliotecznych, a dla okolicznych mieszkańców i gości "pałacowych" czynna jest filia stęszewskiej Biblioteki Publicznej.

Pałac w Sapowicach - pokój gościnny

Pałac w Sapowicach - pokój gościnny