Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Senioralni Skip to contentKatalog Online:  

Senioralni Drukuj
.
Zapraszamy na oprowadzania tematyczne po Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza:

Moś to był ktoś! Przepis na muzeum

Oprowadzanie przybliża postać Ignacego Mosia – wielkiego miłośnika twórczości Henryka Sienkiewicza i fundatora zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, ale także społecznika, mecenasa kultury i darczyńcę. Podczas oprowadzania uczestnicy poznają niezwykłe koleje życia pana Igo które sprawiły, że osoba, która znała tylko Janka Muzykanta zachwyciła się twórczością Noblisty do tego stopnia, że zaczęła gromadzić pamiątki z nim związane.

Wędrując przez sale ekspozycji przedstawimy losy pana Mosia, zaprezentujemy najciekawsze egzemplarze z jego bogatej kolekcji i opowiemy do jakich niecodziennych sposobów posuwał się aby daną rzecz zdobyć. Opowiemy również w jakich niezwykłych okolicznościach doszło do powstania muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Całość urozmaicą liczne anegdotki z życia pana Mosia oraz z 40-letniej działalności Muzeum.

Sobota 6.10.2018,  godzina 13:00 (wstęp wolny)

Obowiązują zapisy.

Szczegóły pod nr tel. 61 852 89 71

Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość

Działalność humanitarna i polityczna Sienkiewicza była zakrojona na imponującą skalę i stanowi o tym, jak wielką stał się osobistością przełomu XIX i XX wieku. Autorem, który ze swoim przesłaniem docierał do odbiorców wszystkich warstw społecznych i przedstawicieli wielu narodowości. Wszystko w myśl dewizy: „przez ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla ojczyzny przeciw ludzkości”.

Podczas oprowadzania zaprezentujemy inne, mniej znane, oblicze pisarza. Opowieść poprowadzimy od historii jego przodków i pierwszych lektur małego Henia, przyczyniających się do kiełkowania w nim patriotyzmu, poprzez osobiste losy dorastającego młodzieńca, następnie jego silnie osadzone w sytuacji historycznej dzieła aż do otwartej i aktywnej działalności politycznej, a nawet wydarzeń następujących po śmierci Sienkiewicza.

Bywał pisarz orędownikiem różnych opcji politycznych, zaznaczał swoje stanowisko w sposób wyrazisty lub kryjąc intencje, dokonywał dobrych i złych wyborów. Trzeba jednak pamiętać, że jego rola w doprowadzeniu Polski i Polaków do odzyskania niepodległości była niebagatelna. Opowiemy o tym, jak krętymi ścieżkami wiodła.

Sobota 20.10.2018,  godzina 13:00 (wstęp wolny)

Obowiązują zapisy.

Szczegóły pod nr tel. 61 852 89 71