Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość Skip to contentKatalog Online:  

Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość Drukuj

 


 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Stary Rynek 84, Poznań
Sobota 8.09.2018,  godzina 14:00 (wstęp wolny)
Sobota 15.09.2018, godzina 14:00 (wstęp wolny)

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza:
Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość
Działalność humanitarna i polityczna Sienkiewicza była zakrojona na imponującą skalę i stanowi o tym, jak wielką stał się osobistością przełomu XIX i XX wieku. Autorem, który ze swoim przesłaniem docierał do odbiorców wszystkich warstw społecznych i przedstawicieli wielu narodowości. Wszystko w myśl dewizy: „przez ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla ojczyzny przeciw ludzkości”.
Podczas oprowadzania zaprezentujemy inne, mniej znane, oblicze pisarza. Opowieść poprowadzimy od historii jego przodków i pierwszych lektur małego Henia, przyczyniających się do kiełkowania w nim patriotyzmu, poprzez osobiste losy dorastającego młodzieńca, następnie jego silnie osadzone w sytuacji historycznej dzieła aż do otwartej i aktywnej działalności politycznej, a nawet wydarzeń następujących po śmierci Sienkiewicza.
Bywał pisarz orędownikiem różnych opcji politycznych, zaznaczał swoje stanowisko w sposób wyrazisty lub kryjąc intencje, dokonywał dobrych i złych wyborów. Trzeba jednak pamiętać, że jego rola w doprowadzeniu Polski i Polaków do odzyskania niepodległości była niebagatelna. Opowiemy o tym, jak krętymi ścieżkami wiodła.
Sobota 8.09.2018,  godzina 14:00 (wstęp wolny)
Sobota 15.09.2018, godzina 14:00 (wstęp wolny)
Obowiązują zapisy.
Szczegóły pod nr tel. 61 852 89 71