Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Stąd konserwatyzm jest pozytywizmem - spotkanie z prof. W. Ratajczakiem i M. Glogerem Skip to contentKatalog Online:  

Stąd konserwatyzm jest pozytywizmem - spotkanie z prof. W. Ratajczakiem i M. Glogerem Drukuj
Stąd konserwatyzm jest pozytywizmem_okładka książki

Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
25 września 2018 (wtorek), godz. 18.00

Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich i Oddział Poznański Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza spotkanie z Wiesławem Ratajczakiem i Maciejem Glogerem, autorami książki Stąd konserwatyzm jest pozytywizmem. Myśl społeczno-polityczna młodych konserwatystów warszawskich i ich adherentów 1876-1918: antologia publicystyki (Bydgoszcz-Kraków 2018).

Nieuchronnie budzi się w czytelniku poczucie, że treść i tematyka debat, których echem są zamieszczone w antologii artykuły, jest nam doskonale znana. Teksty dotyczą zatem ciągle aktualnego dla ziem polskich i naszego narodu problemu modernizacji i okcydentalizmu, kapitalizmu, liberalizmu, religii i miejsca Kościoła w życiu publicznym, roli elit, mediów, kwestii feministycznej...Mamy tu do czynienia z tekstami autorów o wybornym piórze, bawiącymi się frazeologią, oczytanymi w literaturze antycznej, biblijnej, historycznej, błyskotliwie posługującymi się odniesieniami, metaforami, porównaniami, zaprawionymi w arkanach retoryki. Już samo udostępnienie w jednym miejscu rozproszonych w prasie świetnych pod względem literackim i warsztatowym tekstów jest wielkim walorem publikacji (z recenzji Damiana Szymczaka, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza). 

Spotkanie poprowadzi Maciej Mazurek.