Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wrzesień w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Wrzesień w Bibliotece Raczyńskich Drukuj

WRZESIEŃ w Bibliotece Raczyńskich


8 września,  od godz. 10.00 Parking Biblioteki Raczyńskich
 Narodowe Czytanie  „Przedwiośnia”
Narodowe Czytanie co roku przypomina o ważnych literacko i historycznie dziełach polskiej literatury. W tym roku lekturą czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Fragmenty   powieści o dojrzewaniu,  polityce, niełatwych wyborach i marzeniach o szklanych domach  zaprezentują podczas Narodowego Czytania w Bibliotece Raczyńskich zaproszeni goście za świata kultury i polityki, a także chętni poznaniacy.   Wydarzenie urozmaici pokazy choreografii i koncert w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego. Gościem specjalnym  będzie odtwórca roli Cezarego Baryki, Mateusz Damięcki, który opowie o pracy nad ekranizacją powieści  oraz zaprezentuje  fragmenty prozy Żeromskiego. 

11 września , godz. 16.30, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Wtorek dla seniora. Maryla i nie tylko „Małgośka”. Prelekcja dra Tomasza Umerle
Maryla Rodowicz to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, która od wielu lat nie ustaje w swoich artystycznych poszukiwaniach. Śpiewała  ballady, piosenki biesiadne, country, brała udział w spektaklach muzycznych i oratorium „Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony”.   Przyjaźniła się z Agnieszką Osiecką,  autorką słów  jej największych przebojów, ale teksty dla niej  pisali także Magda Czaplińska, Jonasz Kofta, Ernest Bryll i Jacek Cygan . O różnych wcieleniach artystki opowie dr Tomasz Umerle. 

15 września, godz. 12.00. Filia Naramowicka, ul. Rubież  14a/37
 CZYTATY2. Lech, Popiel i inni. Baśnie polskie
Pierwsze spotkanie CZYTATÓW2 w Filii Naramowickiej  będzie podróżą do legendarnych początków Polski. Pisarz Tomasz Kruczek oraz edukator i rekonstruktor Dale Taylor  opowiedzą o tym, jaką rolę w historii odegrały myszy, dlaczego smok wawelski mógł mieć szkockie korzenie, a także zaprezentują makiety  średniowiecznych grodów i opowiedzą o życiu w Polsce Piastów.

15 września, godz. 15.00. zbiórka pod Uniwersytetem Artystycznym, Al. Marcinkowskiego 29
Spacer w ramach projektu W drodze ku niepodległości:
 Po XIX-wiecznym Poznaniu z bohaterami serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”
 Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska

19 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”
Krzysztof Komeda to jeden z najważniejszych  postaci polskiej kultury.  Autor  muzyki do 65 filmów,  współtwórca polskiej szkoły jazzu jest bohaterem najnowszej książki reportażystki Magdaleny Grzebałkowskiej.  Autorka , idąc śladem artysty, odwiedziła m.in. Skandynawię i USA. W Poznaniu, rodzinnym mieście Komedy , opowie o pracy nad książką i próbie wyjaśnienia tragicznej śmierci  autora słynnej Kołysanki.   Rozmowę poprowadzi kierownik Katedry Jazzu poznańskiej Akademii Muzycznej, prof. Katarzyna Stroińska-Sierant, a improwizacje jazzowe zagra Michał Baranowski.
Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.

20 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Promocja najnowszej książki wydanej przez Bibliotekę Raczyńskich pt. „Białoruski Tristan. Rękopis ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu”
Pierwsze polskie tłumaczenie białoruskiej wersji legendy o rycerzu Tristanie jest częścią kodeksu z XVI i XVII wieku, przechowywanego w zbiorach Biblioteki Raczyńskich. Cały zabytkowy kodeks  stanowi jedną z pereł zbiorów biblioteki, a jego najcenniejszy fragment, tzw. Białoruski Tristan, został w 2014r. wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”. Chcąc przybliżyć treści białoruskiej wersji legendy o Tristanie i Izoldzie, a tym samym wypełnić pewną naukową lukę, Biblioteka Raczyńskich zdecydowała o wydaniu tłumaczenia rękopisu na język polski. Tego trudnego zadania podjęła się dr hab. Lilia Citko z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku. 

21 września, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Marcinem Wrońskim,  Ryszardem Ćwirlejem,  Robertem Ostaszewskim  Andrzejem Pilipiukiem  
Druga połowa września to czas Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA . Biblioteka Raczyńskich, jako festiwalowa Stacja Sensacja  zaprasza na spotkanie z jednym z najciekawszych  polskich detektywów:  komisarzem Zygą Maciejewskim oraz  autorami, nie tylko, kryminałów. „Gliny z innej gliny” to ostatni tom cyklu, do którego opowiadania  napisali  Marcin Wroński, ale także zaproszeni przez niego autorzy: Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski i Andrzej Pilipiuk.  Co wyniknie ze spotkania na jednej scenie czterech różnych osobowości pisarskich?  Trzeba się przekonać!  Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo W.A.B.

22 września, godz. 15.00. zbiórka  pod Szpitalem Przemienienia Pańskiegom ul. Długa 1/2
Spacer w ramach projektu W drodze ku niepodległości:
Marcinkowski, Matecki i inni poznańscy medycy XIX wieku. Inteligencja na rzecz pracy organicznej
Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska

25 września, godz. 18.00,Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Wykład prof. dr. hab. Przemysława Matusika w ramach projektu W drodze ku niepodległosći:
Polski problem. Poznańczycy pod pruskim zaborem 1815-1918

26 września , godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Zapiski intymne. Spotkanie z  Andrzejem Franaszkiem  wokół  biografii Zbigniewa Herberta.
Zbigniew Herbert, którego 20. rocznica śmierci przypadła pod koniec lipca, pozostaje jednym z najchętniej czytanych i najważniejszych polskich autorów. Był nie tylko poetą, ale także eseistą  i dramaturgiem.  Czytelnicy cenią go za erudycję, umiejętność operowania ironią oraz niezwykłą współczesność jego utworów.   Andrzej Franaszek,  podczas spotkania w ramach cyklu  Zapiski intymne,  opowie o artyście i pracy nad jego biografią. Rozmowę poprowadzi Przemysław Lembicz,  filolog  i lider Kwartetu ProForma, wykonującego m.in. piosenki do tekstów Herberta. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.

27 września, godz. 18.00,  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
 Poeta, pisarz, teolog, filozof, filolog islandzki, który w życiu imał się m.in. pracy barmana, opiekuna osób starszych i robotnika.  W swoich książkach opisywał Śląsk, Islandię i Austrię.  Laureat wielu nagród literackich, który w swojej twórczości  w niezwykły sposób łączy prozę  z poezją, dając jednocześnie świadectwo współczesności. Spotkanie z  pisarzem poprowadzi prof. Tomasz Mizerkiewicz.  

29 września, godz. 12.00. Filia Naramowicka, ul. Rubież  14a/37
CZYTATY2. Na zielonej wyspie. Baśnie świata
Podczas baśniowej podróży do Irlandii zaprosimy czytelników Filii Naramowickiej na spotkanie z wróżkami i leprechaunami. W krainę  barwnych opowieści z wyspy, na której zobaczyć można ślady olbrzyma, zabierze nas Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. Warsztaty  tańca irlandzkiego  poprowadzi  Magdalena Mak.