Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Narodowe Czytanie. Stefan Żeromski "Przedwiośnie" Skip to contentKatalog Online:  

Narodowe Czytanie. Stefan Żeromski "Przedwiośnie" Drukuj
 
Narodowe Czytanie_plakat
 
 Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19
8 września 2018 (sobota), godz. 10.00-14.00

 

To już siódme Narodowe Czytanie organizowane przez Bibliotekę Raczyńskich. Co roku rozsmakowujemy się w najlepszych frazach arcydzieł polskiej literatury. Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej zainauguruje w Bibliotece Raczyńskich Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Fragmenty powieści o pracy nad odbudową suwerennego państwa i ówczesnych nastrojach, dojrzewaniu, niełatwych wyborach i marzeniach przeczytają zaproszeni goście ze świata kultury i polityki oraz chętni poznaniacy.

W tym roku nie zabraknie również niespodzianek dla publiczności. Słynne szklane domy zainspirowały nas do innego spojrzenia na biblioteczną przestrzeń nowego gmachu, w której odbędzie się pokaz choreografii w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Gościem specjalnym Narodowego Czytania w Bibliotece Raczyńskich będzie odtwórca roli Cezarego Baryki, Mateusz Damięcki, który opowie o pracy nad ekranizacją powieści oraz zaprezentuje fragment prozy Żeromskiego. 

Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce (...).
prezydent.pl

Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej odbywa się w Poznaniu przy udziale Komitetu Honorowego Prezydenta Miasta Poznania.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się przy współpracy Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 Program szczegółowy:

  • 10.00 - Występ tancerzy z Teatru Muzycznego w Poznaniu w szklanych łącznikach Biblioteki Raczyńskich.
  • 10.15 - Spotkanie z Mateuszem Damięckim.
  • 10.30 - Uroczysta inauguracja Narodowego Czytania 2018. Fragmenty "Przedwiośnia" czytają przedstawiciele polityki, kultury, sztuki i nauki.
  • 12.20 - Występ tancerzy Teatru Muzycznego w Poznaniu.
  • 12.30 -Koncert muzyki filmowej  w wykonaniu pianisty Michała Baranowskiego
  • 13.00 - Czytanie powszechne.