Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Czerwiec w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Czerwiec w Bibliotece Raczyńskich Drukuj
CZERWIEC  W BIBLIOTECE RACZYŃSKICH

 
4  czerwca godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Nataszą  Goerke
Biblioteka Raczyńskich i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera corocznie organizują Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej wydaną w roku ubiegłym.
Główną nagrodę w Konkursie – Nagrodę Bursztynowego Motyla – przyznano książce Nataszy Goerke pt. „Tam” (Wydawnictwo Czarne). Jury uhonorowało ją za piękną, literacką opowieść o Nepalu, pełną empatii do ludzi i odwiedzanych miejsc.

Tego samego dnia, o   godz. 12.00 Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera (Puszczykowo, ul. Słowackiego 1) odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody.

6 czerwca, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z  prof. Anną Wolff - Powęską
Historia Polski to nie tylko historia wielkich bitew i przelanej krwi. To również wielki codzienny wysiłek ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj - zawsze byli wolni. Pozostają nieznani albo nie dość znani, nie dość opowiedziani.
W ramach cyklu Akademia Opowieści „Gazeta Wyborcza” organizuje konkurs „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”, w którym zaprasza wszystkich do przysłania własnych opowieści. Najlepsze zostaną nagrodzone i opublikowane.
Częścią Akademii Opowieści są spotkania z zaproszonymi gośćmi. W Poznaniu o tym, kto dla niej jest bohaterem polskiej niepodległości, opowie prof. Anna Wolff - Powęska, historyk idei, politolog, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich. Właśnie ukazała się jej nowa książka „Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem”.

7 czerwca, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie autorskie z Januszem Płońskim
Janusz Płoński  jest współautorem scenariusza kultowego serialu „Alternatywy 4”, w którym Roman Wilhelmi stworzył niezapomnianą, mistrzowską kreację dozorcy - Stanisława Anioła. To właśnie wokół tego bohatera, a czasem i przez niego i w tajemnicy przed jego czujnym okiem i uchem toczyło się całe życie mieszkańców bloku. Janusz Płoński jest również autorem książki „Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości”, a rozmawiać z nim będzie Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji Sceny na Piętrze Tespis (organizator Dni Romana Wilhelmiego).  Spotkanie w ramach obchodów Dni Romana Wilhelmiego9 czerwca, godz. 11.00. Biblioteka dla dzieci. Al. Marcinkowskiego 23.
Rodzinne czytanie z asz.teatrem.  W wielu językach
Ostatnie przed wakacjami spotkanie  z asz.teatrem  będzie okazją do poznania historii czytanych przez dzieci w różnych krajach. Aktorzy i zaproszeni goście z UAM zaprezentują teksty w kilku językach m.in. po angielsku, bułgarsku, czesku i rosyjsku.

 

9 czerwca, godz. 12.00.  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
 CZYTATY2. Hobbici w starej szafie. Nowe baśnie

O tym,  czy współcześnie pisze się baśnie, a także co z baśniowym światem łączy twórczość Tolkiena i Lewisa opowie bajarz, poszukiwacz opowieści  Łukasz Bernady. Dodatkową atrakcją spotkania będzie bajeczny pokaz  malowania na wodzie, przeprowadzony przez  Katarzynę Hertmanowską.

 
9 czerwca  NOC BIBLIOTEK

17.30 i 18.30, Biblioteka dla dzieci

Teatr jak z bajki
Warsztaty teatralne z wykorzystaniem różnych technik i tradycji teatralnych np. teatrzyku paluszkowego, obrazkowego i teatru cieni. Spotkania dla dwóch grup wiekowych młodszej (przedszkolaki ) i starszej(uczniowie klas 1-6). Zapisy w filii:  Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

18.00,  Galeria Atanazego
XIX wiek od kuchni
Spotkanie wokół wystawy i dawnego stołu  pokaże, jak radziły sobie gospodynie domowe przed erą  blogów i programów kulinarnych. Co jedli, jak jedli i czym jedli poznaniacy  ponad sto lat temu?  Odpowiedzi na wystawie i spotkaniu.

 

19.00,  Czytelnia ogólna
(Od)Głosy biblioteki
Spektakl będący połączeniem kabaretu i dokumentu powstał na podstawie pism czytelników i notatek służbowych bibliotekarzy.  Jak powinna być ideologicznie przygotowana bibliotekarka,  czym argumentować brak terminowości oddania książki? Czy większość polskich przebojów  to  piosenki  o bibliotekach?  Odpowiedzi na scenie w czytelni.

 Tego dnia wypożyczalnia czynna będzie do 21.00

 
12 czerwca, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Promocja książki Marka Rezlera „Polska niepodległość 1918”
Czy odzyskanie przez Polaków niepodległości nastąpiło dzięki wysiłkowi narodu czy  sumie szczęśliwych wydarzeń? W książce Marek Rezler rozprawia się z  szeregiem  polskich mitów. Świetnie prowadzona narracja i dynamiczny styl  są atutami książki, a śmiałe, ale  uzasadnione oceny wnoszą powiew świeżości do  historii.  Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Poznańskie.

 

14 czerwca, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Klub Książki u Raczyńskich
Tematem spotkania czytelników będzie zbiór opowiadań „Instrukcja dla pań sprzątających”. Lucia Berlin jest ceniona za błyskotliwość, zmysł obserwacji oraz umiejętne włączanie wątków autobiograficznych w twórczość literacką. Co o opowiadaniach sądzą czytelnicy? Zapraszamy na spotkanie. 

 

15 czerwca, godzina 13.15. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Festiwal Bajek
Zapraszamy na finał parady bajkowych postaci w ramach Festiwalu Bajek organizowanego przez Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź. Spod Starego Browaru w Poznaniu do Biblioteki Raczyńskich, w barwnej paradzie przejdą uczniowie przebrani za bajkowych bohaterów, których sami wymyślą. W Bibliotece czekać będzie na nich kochana przez wszystkie dzieci Pchła Szachrajka w wykonaniu aktorów asz.teatru. Przy okazji będzie można się dowiedzieć, czy najsłynniejsza bajkowa Pchła zna gwarę wielkopolską.

16 czerwca,  godz. 10.00.  Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a
"Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato”  cz.1
Warsztaty muzyczne  dla rodziców i  dzieci, które udowodnią, że śpiewanie kołysanek i wspólne muzykowanie pomaga budować więzi  i jest doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

 

16 czerwca, godz. 12.00. Galeria Atanazego
"Marceli Motty (1818 -1898) i Poznań jego czasów" otwarcie wystawy

Z okazji 200.rocznicy urodzin Marcelego  Mottego  zapraszamy na wystawę prezentującą biografię  i dzieło autora „Przechadzek po mieście”.    Podczas wernisażu będzie okazja także do wysłuchania wystąpień  profesora Przemysława Matusika  o obliczu dziewiętnastowiecznego Poznania, prof. Witolda Molika o roli rodziny Mottych w kręgach poznańskiej inteligencji. Wprowadzenie do wystawy przedstawi dr Izabela Wyszowska.

 

18 czerwca, godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Bloomsday w Bibliotece Raczyńskich
16 czerwca 1904 James Joyce pierwszy raz zobaczył Norę Barnacle – swoją wieloletnią towarzyszkę a później także żonę. 16 czerwca Leopold Bloom – główny bohater powieści „Ulisses” wyrusza na kartach książki w wędrówkę ulicami Dublina. Co roku 16 czerwca na całym świecie miłośnicy powieści Joyce’a spotykają się by wspólnie zgłębiać tajemnice tej niezwykłej książki. W tym roku będzie to również możliwe w Poznaniu. Biblioteka Raczyńskich, Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Teatr u Przyjaciół zapraszają na obchody Bloomsday – święta najsłynniejszej powieści Jamesa Joyce’a.

Fundacja Kultury Irlandzkiej wprowadzi w świat Joyce’a, Irlandii jego czasów i jego słynnej powieści, a  Teatr u Przyjaciół zaprezentuje fragmenty powieści  w teatralnej formie.

 

23 czerwca,  godz. 10.00.  Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a
"Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato”  cz.2
Kolejna część warsztatów muzycznych, które przypominają, że śpiewanie dzieciom, podobnie jak czytanie buduje całe ich przyszłe kompetencje i cechy osobowościowe. Jest podstawą prawidłowego rozwoju języka, jego poprawności, wpływa na prawidłowe kształtowania się umiejętności uczenia się i rozwiązywania różnych problemów.

 

23 czerwca, godz. 12.00.  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
CZYTATY2 Śnieg, piana i zapałki pana Andersena. Klasyka baśni.
Na ostatnie przed wakacjami Czytaty2 zapraszamy  w wyjątkowe święto:  w dzień ojca. Dzieci i ojców  zapraszamy na wybuchowe  spotkanie  pełne eksperymentów,  inspirowanych  klasycznymi baśniami Andersena.  Pokazy naukowe poprowadzą animatorzy z Małego Inżyniera.

 

26 czerwca, godz. 16.30.  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Wtorek dla seniora. „Już taki jestem …” Eugeniusz Bodo
Aktor, piosenkarz, producent, jedna z największych gwiazd przedwojennego kina będzie bohaterem ostatniego w tym półroczu Wtorku dla seniora. Przypomniane zostają jego role i  piosenki, dzięki którym wszedł do historii polskiego kina.