Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Noc muzeów 2018 Skip to contentKatalog Online:  

Noc muzeów 2018 Drukuj
Noc Muzeów w Bibliotece Raczyńskich_plakat
 
 Biblioteka Raczyńskich
zdjęcia
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
zdjęcia cz. 1
zdjęcia cz. 2
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego
zdjęcia
Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny
zdjęcia
19 maja 2018 (sobota)Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego, pl. Wolności 19
Godziny: 17:00 – 23:00

zdjęcia

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja do tego, żeby odwiedzić wyjątkową wystawę "XIX wiek od kuchni" – wystawa poświęcona kuchni w Wielkopolsce w długim wieku XIX (jedzenie, przepisy, sposoby żywienia, diety, wyposażenie kuchni i jadalni). Prezentacja zbiorów Biblioteki – zbiory specjalne (rękopisy, dokumenty życia społecznego, ikonografia) i zbiory XIX w.


Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
17:00 – 1:00

zdjęcia cz. 1
zdjęcia cz. 2

Noc Muzeów 2018 będzie w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza wyjątkowa! W tym roku chcemy zaskoczyć odwiedzających i pokazać im Muzeum z zupełnie innej niż do tej pory perspektywy – z perspektywy budynku, w którym się mieści. W maju w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza prezentowana będzie wystawa ZNANY/nie/ZNANY ARCHITEKT POZNANIA – Jan Baptysta Quadro z Lugano, która przybliży odwiedzającym postać budowniczego poznańskiego Ratusza i odsłoni przed nimi najdawniejszą kartę historii kamienicy. Podczas Nocy Muzeów 2018 chcemy jeszcze intensywniej wprowadzić zwiedzających w klimat XVI wieku. Do odwiedzenia Muzeum zachęcać będą Jan Baptysta Quadro wraz z małżonką, Barbarą Sztametówną, spacerując po Starym Rynku i zapraszając do swojego domu w kamienicy nr 84. Rodziny z dziećmi będą miały szansę zapoznać się z tajnikami pracy architekta podczas otwartych warsztatów Zbudujmy miasto! A wszystkich zainteresowanych tym jak rozwijał się Poznań pod względem urbanistycznym i architektonicznym zapraszamy na wykład poświęcony tej tematyce.

17:00 - otwarcie Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza dla odwiedzających

18:00 – 20:00
    Zbudujmy miasto! - warsztat plastyczny dla rodzin z dziećmi, odbywa się w formie ciągłej, dlatego do zabawy można dołączyć w dowolnym momencie (najpóźniej na 30 minut przed końcem warsztatu)

Poczuj się jak Jan Baptysta Quadro, który był miejskim architektem. Zaplanuj, jak wyglądałoby Twoje miasto!    Zobacz, z jakimi wyzwaniami borykał się Włoch i spróbuj – tak jak on – stworzyć coś niepowtarzalnego,     podziwianego przez wieki. Podczas warsztatów staniesz przed niepowtarzalną okazją, by zbudować Poznań na nowo. Możesz przyłożyć do tego rękę!

20:30
    Wykład dr Grażyny kodym-Kozaczko poświęcony zagadnieniu rozwoju Poznania pod względem architektonicznym i urbanistycznym.
    

Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
17.00 – 1.00

zdjęcia

W trakcie Nocy Muzeów koniecznie trzeba zajrzeć do Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.  Stałą ekspozycją w Muzeum jest „Gabinet Kraszewskiego”. Składają się na niego m.in. dary wręczone pisarzowi w dniach obchodów jubileuszu 50-lecia twórczości literackiej, które odbywały się w październiku 1879 r. w Krakowie. Pisarz otrzymał „257 darów najrozmaitszego rodzaju, 150 dyplomów i adresów, a ogólna liczba telegramów przysłanych na jego ręce wyniosła 509”. Kraszewski dary zabrał ze sobą do Drezna, gdzie mieszkał już od blisko 20 lat, wkrótce stamtąd przekazał je Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Dziś większość z nich jako depozyt PTPN i Muzeum Narodowego można oglądać w Pracowni-Muzeum. Wśród bogato oprawnych albumów oraz adresów jubileuszowych, kałamarzy z brązu i bursztynu, pucharów, znajduje się szczególna pamiątka: bogato rzeźbiony fotel, którego haftowane obicia przedstawiają herby 12 województw historycznej Wielkopolski.

19.30 prelekcja dra Marka Rezlera „Cegielski, Kraszewski, Motty…”. (w rocznicę urodzin i śmierci Marcelego Mottego i Hipolita Cegielskiego)

20.15 projekcja filmu „Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868” w reżyserii Jacka Kubiaka

21.00 spotkanie z Jackiem Kubiakiem, reżyserem, germanistą i literaturoznawcą

21.30 projekcja filmu „Tajemnice Kraszewskiego” w reż. Jacka Kubiaka

Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4
 17.00 – 1.00 (możliwość indywidualnego zwiedzania 19.00 – 1.00)

zdjęcia

W 2018 roku mija 35 lat od śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny.  W Poznaniu cały czas żywa jest pamięć o Ille, poetce, tłumaczce, poliglotce, sekretarzu Józefa Piłsudskiego; kobiecie niezwykłej i pełnej tajemnic. Poznaniacy pamiętają nie tylko jej twórczość, ale także ją samą. Dla wielu pozostała w pamięci na przykład jako sąsiadka, która służyła pomocą w pisaniu pism urzędowych, albo starsza pani, spacerująca po Jeżycach w towarzystwie pomagających jej studentek. Kazimiera Iłłakowiczówna mieszkała w Poznaniu, jak sama pisała ”na wygnaniu”,  przez 36 lat. Zajmowała w tym czasie jeden pokój we wspólnym mieszkaniu przy ul. Gajowej. W pierwszą rocznicę śmierci poetki, 16 lutego 1984 roku, otwarto tam Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny, które jest jednym z oddziałów Biblioteki Raczyńskich. Mieszkanie jest miejscem wyjątkowym. Na swoim miejscu nadal stoją jej sprzęty, książki, przedmioty codziennego użytku i obrazy – brakuje tylko ich właścicielki.    

„W stulecie odzyskania niepodległości Polski”
17.00 – 18.00
Legiony to żołnierska nuta – śpiew i akompaniament Stanisław Horbik

18.00 – 19.00
Pliszka w jaskini lwa… – wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, osobistego sekretarza Marszałka Piłsudskiego przedstawi kustosz Elżbieta Andrzejewska.