Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Drzewa wielkopolskie. Wystawa akwareli Wandy Marii Boguszewskiej Skip to contentKatalog Online:  

Drzewa wielkopolskie. Wystawa akwareli Wandy Marii Boguszewskiej Drukuj
 
Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
17 maja - 5 pażdziernika 2018

 zdjęcia z otwarcia wystawy 

„Potężna energia tkwiąca w przyrodzie, która zewsząd i nas otacza, jest w nas i pozwala się poznać, tworzy prawdziwe arcydzieła. Malarz jedynie próbuje je wydobyć z chaosu spowodowanego jego hojną rozrzutnością” mówi o swoich inspiracjach Wanda Maria Boguszewska. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 20 prac artystki.

Podczas wernisażu odbędzie się koncert Agnieszki Gertner-Polak (sopran) i Justyny Gertner-Piechel (wioloczela).

 

„Stare drzewo jest dla mnie, niemal jak dla pogan, przedmiotem czci i uwielbienia. Co za majestat i powaga! Jaka fantazja linii! Co za wdzięk! Często jaki dramat w tych postaciach wiekowych, na których lata pokładły niezatarte znaki burz i wiosen! Odwieczny dąb to kartka z historii przeszłości. Bujna roślinność lasów zdaje się wlewać życie, gdy się na nią patrzy i nią otoczy. Ogołocony z niej kraj nie może być pięknym. Zdaje mi się zawsze, że gdzie źle roślinom, tam i człowiekowi dobrze być nie może.”  J. I. Kraszewski „Pamiętniki”     

Wanda Maria Boguszewska_akwarela1 Wanda Maria Boguszewska_akwarela2 Wanda Maria Boguszewska_akwarela3 Wanda Maria Boguszewska_akwarela4 Wanda Maria Boguszewska_akwarela5 Wanda Maria Boguszewska_akwarela6

Urodzona w 1939 w Stalowej Woli. Od roku 1954 zamieszkała w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom w 1970 r. w Pracowni Malarstwa Władysława Jackiewicza. Specjalizacja w Pracowni Malarstwa Architektonicznego doc. Barbary Massalskiej. Zorganizowała około 20 wystaw indywidualnych oraz brała udział w licznych wystawach środowiskowych i poplenerowych. Zajmuje się malarstwem, szczególnie akwarelowym. Maluje głównie środowisko przyrody i zabytki architektury poszukując ich wzajemnych powiązań: rodowodów, sensów i podobieństw.

 

Otwarcie wystawy
17 maja 2018 (czwartek)
 zdjęcia