Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Dzień czytania Owidiusza Skip to contentKatalog Online:  

Dzień czytania Owidiusza Drukuj

Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19, sala 1 
23 marca 2018 (piątek), godz. 17.00

W 2000.rocznicę  śmierci poety razem Instytutem Filologii Klasycznej UAM zapraszamy na spotkanie z twórczością jednego z najważniejszych twórców antycznego Rzymu. Podczas popołudnia w Bibliotece Raczyńskich będzie można wysłuchać  fragmentów  „Metamorfoz”, „Sztuki kochania” i „Lekarstw na miłość”  prezentowanych przez  studentów i wykładowców filologii klasycznej. Dzień Czytania Owidiusza zwieńczy czytanie wierszy wygnańczych w interpretacji aktora Teatru Nowego w Poznaniu, Michała Kocurka.

 

Wydarzeniu towarzyszą  Warsztaty w odczytywaniu inskrypcji łacińskich z Poznania (21 marca, godz. 17.00, Filia 8, ul. Osinowa 14/16)
W Poznaniu można obecnie doliczyć się ponad 1000 inskrypcji łacińskich, z których najstarsze pochodzą ze średniowiecza, najnowsze zaś powstały w XXI w. Najwięcej z nich znajduje się w ratuszu, katedrze i farze, niemniej na łacinę napotykamy się również w wielu innych miejscach. Te różnorakie napisy zawierają mnóstwo ciekawych informacji. Jak je odczytać? Co można z nich zrozumieć nawet bez znajomości łaciny? Niniejsze warsztaty wprowadzą  w świat łacińskich inskrypcji naszego miasta. Głównym tematem będą napisy z poznańskiej fary. Prowadzenie: Rafał Rosół, profesor UAM w Instytucie Filologii Klasycznej i przewodnik po Poznaniu w Kole Przewodników PTTK.Wstęp wolny.