Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Marzec w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Marzec w Bibliotece Raczyńskich Drukuj
3 marca godz. 10.00, Filia Naramowicka ul. Rubież 14a/37
Sobotnie czytanie
"Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka..." Pełna humoru, przewrotna opowieść o Pchle Szachrajce bawi kolejne pokolenia czytelników. Zapraszamy na spotkanie z bohatermi wierszy Jana Brzechwy, które zaprezentują aktorzy asz.teatru.

8 marca, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1  
„Kobiety ze Lwowa”. Spotkanie z Beatą Kost
Co łączy matkę króla Jana III Sobieskiego,  Teofilę , z narzeczoną Artura Grottgera,Wandą Monne, z żoną Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, śpiewaczką Stefanią Długoszowską i ikoną ruchu kobiecego Marią Dulębianką? Lwów!  Bohaterkami książki  „Kobiety ze Lwowa” Beaty Kost są kobiety, które  nie mają pomników i nie są patronkami ulic, ale ich życie i działalność  tworzyły niezwykłą atmosferę miasta.  Spotkanie poprowadzi Kalina Olejniczak.

10 marca, godz. 11.00,  Biblioteka dla dzieci
 Rodzinne czytanie z asz.teatrem. „Żabek  i Ropuch”  Arnolda Lobela

 Ropuch jest leniwy i uparty, a Żabek energiczny i wesoły. Mimo że się bardzo się różnią, są najlepszymi przyjaciółmi, którzy zawsze mogą na siebie liczyć.  Aktorzy asz.teatru zaprezentują opowiadania o przygodach żab, uznane  za klasykę amerykańskiej literatury dziecięcej,  które  polscy czytelnicy mogą poznać dzięki przekładowi Wojciecha Manna.

10 marca, godz. 12.00,  Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37
„Ach, ten gorset!” Spotkanie o  modzie nie tylko XIX-wiecznej
W co ubierały się elegantki w Poznaniu w XIX wieku?  Co nosili ówcześni dandysi?  Skąd mieszkanki Poznania wiedziały, jakie parasolki, wachlarze i torebki są najmodniejsze? O zmianach stylu życia i idących za nimi zmianami fasonów, a także o tym, co można było wyczytać ze stroju, opowiedzą autorki książki „Ach, ten gorset!” Karolina Tomczyk-Kozioł i Agnieszka Urbańska.  Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz strojów.

10 marca, godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1  
CZYATY2. Lech, Popiel i inni. Baśnie polskie
CZYTATY wracają! Tematem tegorocznych spotkań będą baśnie, legendy i opowieści z różnych stron świata. Zaczynamy od spotkania z legendarnymi początkami Polski.  Pokażemy makiety historycznych grodów i sprzęty wzorowane na średniowiecznych. Cofnąć się w czasie  pomogą nam pisarz i historyk Tomasz Kruczek oraz  Dale Taylor, który opowie, dlaczego dla Anglika najciekawsza z polskich legend jest opowieść o smoku wawelskim.

12 marca, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Debata wokół książki „Totem Inteligencki. Arystokracja szlachta i ziemiaństwo w polskiej przestrzeni społecznej”
Podczas debaty autorzy książki Rafał Smoczyński i Tomasz Zarycki  będą próbowali zmierzyć się z zagadnieniem dotyczącym polskich elit oraz spróbują  odpowiedzieć na postawione w książce pytanie:  „czy ciągłość historyczna polskich elit - arystokracji i ziemiaństwa kształtuje dziś wspólną polską tożsamość i model obywatelstwa”.


13 marca, godz. 16.30, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Wtorek dla seniora. Przedwojenne melodie - o piosenkach Andrzejach Własta
Piosenki Własta śpiewali w dwudziestoleciu wszyscy, a  pisane przez niego słowa, mimo często niezbyt dużej wartości literackiej, przechodziły do codziennej polszczyzny. Uznawany za jednego z pierwszych twórców polskiej kultury masowej pisał teksty do takich przebojów jak „Tango Milonga”,  „Już nigdy”, „Ta mała piła dziś”. Ciągle pamiętana jest też piosenka „Warszawo ma”, którą Włast napisał w warszawskim getcie. O szlagierach i powodach popularności Andrzeja Własta opowie dr Tomasz Umerle.

14 marca godz. 19.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Od Becketta do Sofoklesa. Spotkanie z Antonim Liberą
W jaki sposób zmieniał się światowy dramat?  Czym różni się tłumaczenie Becketta od przekładu Szekspira? Jakie wyzwania stają przed inscenizatorem  sztuk współczesnych?  Naszym gościem  będzie  tłumacz, pisarz, reżyser, znawca sztuk Becketta i krytyk literacki, Antoni Libera.

15 marca godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1 
Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich. Spotkanie wokół książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”
Książka zawiera 15 rozmów w przeprowadzonych przez Jarosława Wróblewskiego podczas zeszłorocznych prac na Łączce. Wśród rozmówców są wolontariusze, pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Szwagrzyka, a także  więźniowie okresu stalinowskiego, którzy wspierali swoją obecnością prace na Łączce. Wśród rozmówców znalazła się też  Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, czekającą na szczątki swojego ojca. Książka jest również barwnym albumem,  dokumentującym przebieg prac.

17 marca, godz. 10.00  Filia Naramowicka ul. Rubież 14a/37
 Spotkanie dla dzieci  z Łukaszem Wierzbickim
Podróżnik, ambasador akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz autor wielu popularnych książek m.in. "Dziadek i niedźwiadek", "Afryka Kazika" spotka się z młodymi czytelnikami Filii Naramowickiej. 

 
19 marca, godz. 18.00,  Galeria Atanazego
 Wernisaż wystawy Exlibris znak intymny
Stanisław Mrowiński, malarz, grafik,  ilustrator i karykaturzysta. Był też autorem 340 ekslibrisów, których wykonanie zakładało nawiązanie swoistego związku z człowiekiem, dla którego znak był przeznaczony. 
Na wystawie, powstałej  dla uczczenia 90. rocznicy urodzin artysty, zostaną zaprezentowane exlibrisy  Mrowińskiego ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

21 marca, godz. 17.00, Filia 8, ul. Osinowa 14/16
Warsztaty w odczytywaniu inskrypcji łacińskich z Poznania
W Poznaniu można obecnie doliczyć się ponad 1000 inskrypcji łacińskich, z których najstarsze pochodzą ze średniowiecza, najnowsze zaś powstały w XXI w. Najwięcej z nich znajduje się w ratuszu, katedrze i farze, niemniej na łacinę napotykamy się również w wielu innych miejscach. Te różnorakie napisy zawierają mnóstwo ciekawych informacji. Jak je odczytać? Co można z nich zrozumieć nawet bez znajomości łaciny? Niniejsze warsztaty wprowadzą nas w świat łacińskich inskrypcji naszego miasta. Głównym ich tematem będą napisy z poznańskiej fary. Prowadzenie: Rafał Rosół, profesor UAM w Instytucie Filologii Klasycznej i przewodnik po Poznaniu w Kole Przewodników PTTK.Wstęp wolny.

21 marca, godz. 18.00, Dom Literatury
 Wieczór autorski Roberta Ślotały
"Powiedzmy, że pisanie jest jakąś formą ingerencji w świat, bo powstaje coś, czego wcześniej nie było. To jest właśnie fenomen pisania – nagle się pojawia tekst, a nie było go wcześniej. Powstaje coś z niczego i to jest ingerencja w świat, bo przybywa czegoś w świecie.” Mówi o swojej poezji. Robert Ślotała od wielu jest nauczycielem języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Poznaniu. Do tej pory wydał dwa tomiki wierszy: "pobędę" w 2016 i "bliżej" w 2017 roku.  Jego pasja to literatura XX wieku, a szczególnie poezja amerykańska i dalekowschodnia, kino i obserwowanie ptaków. Spotkanie z poetą w poprowadzi Paweł Czapczyk.

22 marca,  godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Klub Książki u Raczyńskich. Parnas u nas – Piotr Bojarski o książce  "Morfina"
Klub Książki zaprasza na spotkanie z nowego cyklu „Parnas u Nas”. Gościem spotkania będzie pisarz i dziennikarz Piotr Bojarski, który wybrał do dyskusji książkę Szczepana Twardocha „Morfina”.
W ramach cyklu „Parnas u Nas” będziemy rozmawiać o lekturach zaproponowanych przez specjalnych gości. Do dyskusji zaprosimy przedstawicieli świata literackiego i kulturalnego Poznania. Uczestnicy spotkań poznają nie tylko wybrane książki, ale też samych gości od nieco innej, czytelniczej strony.

23 marca,  od godz. 17.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Dzień Czytania Owidiusza
W 2000.rocznicę  śmierci poety razem Instytutem Filologii Klasycznej UAM zapraszamy na spotkanie z twórczością jednego z najważniejszych twórców antycznego Rzymu. Podczas popołudnia w Bibliotece Raczyńskich będzie można wysłuchać  fragmentów „Metamorfoz”, „Sztuki kochania” i „Lekarstw na miłość”  prezentowanych przez  studentów i wykładowców filologii klasycznej. Dzień Czytania Owidiusza zwieńczy czytanie wierszy wygnańczych w interpretacji aktora Teatru Nowego w Poznaniu, Michała Kocurka.

 

 24 marca godz. 12.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Czytaty2  Na zielonej wyspie. Baśnie świata
W marcu zapraszamy na wyprawę do krainy olbrzymów, leprechaunów i niezwykłych legend: do Irlandii. O Grobli Olbrzyma i innych śladach baśniowych stworów, które do dziś  trwają w świadomości Irlandczyków opowie Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej.  O tym, czy taniec irlandzki jest rzeczywiście tak trudny będzie można się przekonać podczas warsztatów, które poprowadzi Magdalena Mak (nauczyciel tańca irlandzkiego, instruktor tańca sportowego, choreograf i animator).

24 marca,  godz. 12.00 Filia Naramowicka ul. Rubież 14a/37
„Miłość, rośliny i sztuka” wykład prof. Justyny Wiland-Szymańskiej
O niezwykłych właściwościach roślin, ich historii oraz zastosowaniu w leczeniu ciała i ducha opowie dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im.A. Mickiewicza w Poznaniu oraz pracownik Wydizału Biologii UAM prof. Justyna Wiland-Szymańska.