Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wystawa Agnieszki Balewskiej w Pracowni-Muzem J. I. Kraszewskiego Skip to contentKatalog Online:  

Wystawa Agnieszki Balewskiej w Pracowni-Muzem J. I. Kraszewskiego Drukuj
Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
28 lutego-30 marca 2018
zdjęcia z otwarcia wystawy

Kosmos...
  Moje malowanie – myślenie i bajanie o Kosmosie nie jest zakorzenione w magii czy znakach, choć Kosmos w ten sposób też może nam coś  zakomunikować, jako pośrednia szansa i zewnętrzna zasłona Samego Istnienia - tak, jak Gwiazda Betlejemska przepowiadała mędrcom narodziny  Mesjasza... Ale skoro Prawda jest skrytością / tajemnicą i nie wiemy do tej pory nic więcej o nas - to dlatego też, kiedy przyjdzie nam żegnać się ze Światem – nie będziemy mądrzejsi... Jesteśmy więc raczej pewni, że za życie trzeba będzie nam zapłacić... Dobra jest więc, ludzka wiara w Boga i Jego Ofiarowany Dar Życia oraz wewnętrzna intuicja / przekonanie: że Wieczność ma swój głęboki sens...
  Poruszamy się zatem bezwiednie przez gwiezdne mgławice, nurkując w meandrach przyciągania i odpychania naszej emocjonalności. Traktujmy poważnie zarazem i swobodnie daną podróż, dzieląc się między sobą:  wdzięcznością, zrozumieniem i uśmiechem. A dzięki przygodnym, często trudnym zdarzeniom, sytuacjom zdarza się, że my sami częściej wspieramy się we wzajemnym uczuciu – dialogu. Dlatego w przeżywanym ziemskim świecie z kosmicznym ładem – porządkiem i harmonią improwizacji – doświadczamy niejednej próby. Oczywiście chcemy też, by w świecie możliwa była pewna doza wolności, jednak częściej są przy nas: oczekiwania, zadania, progi, po to - by ów świat doświadczany i przeżywany ciągle odnajdywać i scalać na nowo. Konieczność życia zatem, dzieje się pomimo i przez nasz trud. Praca ta, to duchowy kształt i proces, w który jesteśmy wszyscy zanurzeni – wciągnięci, jako nasz rozwój osobowy i nie tylko wsobny, ale też zbawczy dla innych / bliskich istnień...     Dr Agi Bali

 Dr Agnieszka Balewska - absolwentka  Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), dyplom z wyróżnieniem w 1993 (z malarstwa u prof. Jerzego Kałuckiego; z rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego) oraz z teorii u prof. Jerzego Ludwińskiego. W 2002 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. W 2000  otrzymała Medal Młodej Sztuki  przyznany przez Kapitułę „Głosu Wielkopolskiego“. Kilkukrotna stypendystka MKiDN, Wydziału Kultury i Sztuki w Poznaniu i Marszałka Wielkopolski.
W latach 2000-2006 była członkiem  redakcji  czasopisma „Arteon". Autorka przeszło 40 publikacji w periodykach o sztuce w Polsce i za granicą, a także książki  „Trzy narracje o sztuce”, kilku opowiadań i tomiku wierszy. Agnieszka Balewska od 1994 r. prowadzi Galerię Werbalną „DUCK-TAK", (obecnie na Osiedlu Pod Lipami ), gdzie prezentuje w sztukę współczesną szczególnych osobowości artystycznych.  W 2001 r. stworzyła Studio Artystyczne i Naukowe „DUCK-ART", prowadząc działalność edukacyjną z  zakresu praktyki i teorii artystycznej. Była również inicjatorem Stowarzyszenia Twórczego „DUCK-ATTACK", aktywnego w latach 2006-2013. Po rozwiązaniu tego stowarzyszenia, reanimowała część twórczej grupy artystów i humanistów w grupie Lagnart.pl.

 

Otwarcie wystawy 28 lutego 2018 (środa), godz. 18.00
zdjęcia z otwarcia wystawy