Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Luty w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Luty w Bibliotece Raczyńskich Drukuj

3 lutego, godz. 17.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
 Potańcówka literacka
Słowo, muzyka i ruch. W karnawale zapraszamy na kolejną potańcówkę literacką, podczas której  ruszymy w  taneczną  i książkową podróż dookoła świata.  W programie  m.in. nauka mazura i tańców latynoamerykańskich.   Nie zabraknie też wątków literackich.  Spotkanie poprowadzi  tancerz, choreograf i sędzia zawodów tanecznych, Adam Padła.    

6 lutego, godz. 18.00. Dom Literatury, ul. Wroniecka 14
Spotkanie autorskie z Renatą Teresą Korek
Renata Teresa Korek (ur. 1962), poetka, malarka, animatorka kultury. Absolwentka studiów pedagogicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 1996 roku kieruje Trzebiatowskim Ośrodkiem Kultury, prowadząc działalność na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturalnego (seminaria, konferencje, spotkania literackie). W swym dorobku posiada liczne publikacje z dziedziny kultury i historii regionu. Jest autorką bajek dla dzieci, opowiadań i wierszy. Wydała dwa tomy poetyckie: "Jechałam aleją światła" (2012) oraz "Kobieta, która chce być mną" (2016). Swoje obrazy i grafiki prezentowała na licznych wystawach, m.in. w Trzebiatowie, Szczecinie i Gryficach.  Spotkanie poprowadzi Roman Bąk.

8 lutego, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Zapiski intymne. O Poświatowskiej z Mariolą Pryzwan
Mariola Pryzwan jest  polonistką, bibliotekarką i biografistką. Bohaterami jej książek byli im. Irena Jarocka i Zbigniew Cybulski.  Ważne miejsce w jej  działalności literackiej zajmuje Halina Poświatowska, której Pryzwan poświęciła książkę "Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach". Jesienią 2017 roku ukazał się zbiór listów Ireneusza Morawskiego do poetki  zatytułowany "Tylko mnie pogłaszcz", którego Mariola Pryzwan była redaktorką. O  Poświatowskiej, a także o  wyzwaniach biografa i edytora listów opowie podczas spotkania w Bibliotece Raczyńskich.

10 lutego, godz. 11.00, Biblioteka dla dzieci
Rodzinne czytanie  z asz.teatrem.  Po polsku i angielsku
"Mały Gruffalo" oraz  "Kot Prot" będą bohaterami kolejnego rodzinnego czytania. Jednak tym razem  opowieści o potworze z lasu oraz pomysłowym kocie zostaną zaprezentowane w wersji oryginalnej tj. po angielsku oraz w polskich tłumaczeniach. Aktorów asz.teatru  wspomoże  wykładowca poznańskiej anglistyki prof. Włodzimierz Sobkowiak.

12 lutego, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Galeria Atanazego  
Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego. Prelekcja Janusza Pazdera
W ostatnim tygodniu trwania wystawy, zapraszamy na prelekcję Janusza Pazdera poświęconą życiu i twórczości  Leona Prauzińskiego.  Artysta jest znany przede wszystkim jako autor obrazów, na podstawie których wydano popularne pocztówki ze scenami  Powstania Wielkopolskiego. Jednak w jego twórczości obecna były nią tylko tematyka powstańcza,  Prauziński był też znanym grafikiem, ilustrował wiele książek i czasopism,  a  także tworzył komiksy.
 

15 lutego, godz. 18.00. Pracownia-Muzeum J. I.  Kraszewskiego ul. Wroniecka 14
Finisaż  wystawy „Stanisław Mrowiński dla Poznania” oraz spotkanie z żoną Artysty, Ireną Rychły-Mrowińską.
Wystawę zorganizowano w 20. rocznicę śmierci artysty.

20 lutego, godz. 16.30. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19,sala 1   
Wtorek dla seniora . "Do zakochania jeden krok ... "piosenki o miłości
Niecały tydzień po walentynkach zapraszamy na kolejną prelekcję dra Tomasza Umerle, tym razem poświęconą najpiękniejszym polskim piosenkom o miłości.   

22 lutego, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
 Klub Książki u Raczyńskich
Starzejący się komik, który  podczas występu  na prowincjonalnej  scenie zaczyna podsumowywać swoje życie.  Co na to widownia? Co na to czytelnicy? Klubowicze  podczas kolejnego spotkania Klubu Książki u Raczyńskich będą rozmawiać o uhonorowanej nagrodą  Man Booker International   powieści Davida Grossmana „Wchodzi koń do baru” .

27 lutego, godz. 18.00,  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Piotrem Gajdzińskim, autorem książki „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”
 Piotr Gajdziński- publicysta, dziennikarz, autor m.in.  biografii  Gierka i Jaruzelskiego  wraca z kolejną książką.  Tym razem bohaterem  jest  Władysław Gomułka, jedynego I sekretarza KC PZPR, który chciał być samodzielnym politykiem. Współorganizatorem spotkania jest  Wydawnictwo Zysk i S-ka.


28 lutego, godzi 18.00. Pracownia-Muzeum J. I.  Kraszewskiego ul. Wroniecka 14
Wystawa Malarstwa / Collage'u  Agnieszki Balewskiej
„Otwarty Proces Kosmicznej Kultury - Edycja 1"
wystawa czynna od 28 lutego do 4 maja 2018
Dr Agnieszka Balewska - absolwentka   Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu  (obecnie UAP). W 2002 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. W 2000  otrzymała Medal Młodej Sztuki  przyznany przez Kapitułę „Głosu Wielkopolskiego“. Jest  kilkukrotną stypendystka MKiDN, Wydziału Kultury i Sztuki w Poznaniu i Marszałka Wielkopolski.