Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Spotkanie z książką Józefa Ignacego Kraszewskiego "Kordecki" Skip to contentKatalog Online:  

Spotkanie z książką Józefa Ignacego Kraszewskiego "Kordecki" Drukuj
Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
14 grudnia 2017 (czwartek) godz. 18.00


Z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego zaprasza na spotkanie z powieścią, w której Kraszewski przedstawił postać przeora zakonu paulinów ojca Augustyna Kordeckiego, bohatera obrony Jasnej Góry.

W dziejach naszych jest to karta tak cudowna i pociągająca, jak historia dziewicy Orleańskiej dla Francji; im bardziej się w nią wpatruje, tym więcej bije w oczy ogrom i piękność tego niepojętego faktu. Stanąwszy w Częstochowie, pod wpływem wrażenia, jakiego się tam doznaje, historia Kordeckiego przybiera cudowniejsze jeszcze barwy. Miałem tego przykład na sobie, zwiedzając po raz pierwszy to miejsce święte w roku 1855. Dziś jeszcze można sobie zdać sprawę z oblężenia, środków obrony cudownej i dotykalnie przekonać, że tylko wiarą natchnieni ludzie, pod wodzą takiego bohatera jak Kordecki mogli skutecznie stawić opór w słabej i małej twierdzy przeciw nierównie przemagającej  sile nieprzyjaciela. J. I. Kraszewski (ze wstępu do "Kordeckiego").

Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Leszek Teusz, a fragmenty powieści przeczyta Paweł Binkowski.