Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Grudzień w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Grudzień w Bibliotece Raczyńskich Drukuj

Grudzień w Bibliotece Raczyńskich
2 grudnia o godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
CZYTATY Detektyw w bibliotece, czyli na tropie ukrytej książki
Detektywistyczne spotkanie, podczas którego czytelnicy razem z rodzicami i Piotrem Witoniem będą mogli lepiej poznać bibliotekę, a przy okazji rozwiązać zagadki detektywistyczne.4 grudnia o godz. 18.00,  Filia 8 ul. Osinowa 14/16
Meksykańskie opowieści. Spotkanie z Szymonem Góralczykiem
Bajarz, podróżnik i zbieracz opowieści spotka się z czytelnikami na Dębcu, aby podzielić się wrażeniami  ze swojej podróży. Opowie o doświadczeniach zdobytych podczas pięciu wyjazdów do Meksyku, o zwyczajach na święto zmarłych i o tym, dlaczego rozbija się tam jajka na głowie.

 

 
4 grudnia godz. 18.00,   Filia 38 ul. Ognik 20b
Miłość, rośliny i sztuka. Prelekcja prof. Justyny Wiland-Szymańskiej
Co łączy rośliny i sztukę? Jaki wpływ na rozwój nauki miały piękne atlasy botaniczne, a także co maj wspólnego miłość z pomidorami?  Na te pytanie odpowie prof. Justyna Wiland-Szymańska z wydziału biologii UAM. 5 grudnia godz. 16.30,  Biblioteka Raczyńskich, sala 1 .
 Wtorek dla seniora. „Jest taki dzień…” piosenki świąteczne
 W polskiej tradycji w czasie  świątecznym najchętniej śpiewa się kolędy, jednak coraz więcej jest też piosenek podejmujących tematykę świąteczną. Utwory  o tematyce zimowej i bożonarodzeniowej  znajdują się m.in. w repertuarze  Czerwonych Gitar,  Andrzeja Piasecznego i zespołu De Su.

 

5 grudnia  godz. 18.00,  Filia Wildecka ul. Robocza 4a
Spotkanie autorskie z Filipem Czekałą
Autor Miasta wartego Poznania  oraz Historii wartych Poznania  (książki, za którą otrzymał nagrodę czytelników w organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich konkursie Posnaniana 2016)  będzie gościem filii na Wildzie. Nie zabraknie opowieści i tajemnic wartych Poznania.6 grudnia godz. 17.00, Filia 20 ul. Słowackiego 28
Królowa Śniegu spektakl asz.teatru
 Jedną z najpiękniejszych baśni Andersena, czyli opowieść o przyjaźni i walce dobra z  Królową Śniegu i jej magicznym lustrem pokażą aktorzy asz.teatru.    6 grudnia godz. 18.00,  Biblioteka Raczyńskich, sala 1
„Widziałem wielu bogów…”Wieczór Brandstaettera
Wieczór poświęcony postaci i twórczości Romana Brandstaettera, poety, dramaturga, tłumacza  i znawcy Biblii, którego 30. rocznica śmierci minęła we wrześniu.
Spotkanie wokół filmów poświęconych Pisarzowi z udziałem Teresy Wróżowej,  Małgorzaty Jańczak, Agaty Ławniczak, Jacka Kubiaka, Jana Grzegorczyka poprowadzi  Anna Gruszecka.7 grudnia godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich.  Spotkanie wokół książki  Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu
Gośćmi  spotkania będą redaktorki  książki Maria Buko i Katarzyna Madoń-Mitzner, a rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Florczyk.
Książka zawiera piętnaście opowieści kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce. To zbiór życiorysów kobiet pochodzących z różnych środowisk, ich wspomnień z dzieciństw i młodości oraz relacji z życia po powrocie z obozów, dzięki którym książka jest nie tylko opisem tragicznych doświadczeń, ale też manifestem kobiecej siły.


8 grudnia godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1  
Wykład Danuty Golec: "Lustro, w które nie można zajrzeć. O wczesnych fazach rozwoju emocjonalnego wg Winnicota i opowiadaniach Indeborg Bachman".


9 grudnia godz.11.00,  Biblioteka dla Dzieci
Rodzinne czytanie z asz.teatrem. Bombka z gwiazdką Maliny Prześlugi
Aktorzy asz.teatru zapraszają na spotkanie pełne świątecznego klimatu.  Nie zabraknie  opowieści o przygotowaniach do Bożego Narodzenia, tradycjach  oraz czytanych z podziałem na role  tekstów Maliny Prześlugi.12 grudnia, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Spotkanie autorskie z Ewą Najwer
 Premiera książki Krajobraz po szoku. Wspomnienia niekontrolowane. Książka jest w całości poświęcona stanowi wojennemu w Poznaniu i tego też będzie dotyczyła rozmowa z autorką. Przywołane zostaną wspomnienia z dramatycznych wydarzeń, których uczestnikami byli poznańscy pisarze, artyści, naukowcy, działacze kultury, ale i zwykli ludzie. Rozmowę poprowadzi dyrektor wydawnictwa Media Rodzina, Bronisław Kledzik.

13 grudnia,  godz. 18.00. Dom Literatury, ul. Wroniecka 14  
Spotkanie autorskie Mikołaja Bogajewicza.
 Spotkanie z  poetą i pisarzem, autorem  m.in. powieści Doktor Rustam i podwodne zwierzęta.13 grudnia, o godz. 18.00  Filia 8  ul. Osinowa 14/16.
Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
Jeden z najpopularniejszych poznańskich „kryminalistów”, autor m.in.  Śliskiego interesu i Ręcznej roboty  spotka się z czytelnikami filii na Dębcu. Ciekawe, co sądzi o tym, że „każdy z Dębca to przestępca”…

14 grudnia, godz. 18.00,  Pracowania -Muzeum J.I. Kraszewskiego  
Spotkanie z książką Józefa Ignacego  Kraszewskiego Kordecki
Z okazji 300.lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej  Pracowania -Muzeum J.I. Kraszewskiego  zaprasza na spotkanie z powieścią, w której Kraszewski opisał losy przeora Kordeckiego.  Prelekcję  wygłosi prof. dr hab. Leszek Teusz, a fragmenty powieści przeczyta Paweł Binkowski.

14 grudnia, godz. 18.00 , Biblioteka Raczyńskich sala 1
Klub Książki u Raczyńskich
Czytelnicy kontynuują temat literackich opisów żałoby. Tym razem  ich lekturą stanowiącą punkt wyjścia do dyskusji będą Ćwiczenia  z utraty Agaty Tuszyńskiej oraz Rok magicznego myślenia Joan Didion.

15 grudnia, godz. 18.00,  Biblioteka Raczyńskich sala 1
Frazy postscriptum. Koncert Kingi Suchory-Gnap  
Podczas Festiwalu słowa w piosence Frazy w 2016 roku Kinga Suchora zachwyciła jurorów Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego wrażliwością i wyczuciem na poetycką frazę.  O swoim koncercie  w Bibliotece Raczyńskich  mówi: "W zapachu goździków i cynamonu wyśpiewam grono piosenek własnych, których melancholijna natura doskonale wkomponuje się w ostatnie wspomnienie jesieni, ale jako prolog do świąt Bożego Narodzenia wykonam także kilka utworów zimowych, które przybliżą naszego ducha do klimatu ciepła świąt."

16 grudnia, godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1
CZYTATY „Kiedy byłem mały…”
W niezwykłym przedświątecznym czasie spotkamy się z  Chórem Domirela z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego, aby wejść w świat nut i dźwięków, a także wspólnie pomuzykować.  Nie zabraknie też  niespodzianek  oraz opowieści o Bożym Narodzeniu i czasie, gdy większość z nas wspomina smaki, zapachy i zwyczaje z przeszłości.
Spotkanie wieńczące cykl CZYTATY poprowadzi Aleksander Machalica.

18 grudnia, godz. 17.00 Filia 38, ul. Ognik 20b
Kolędowa noc. Spektakl dla małych i dużych w wykonaniu Marioli Ryl-Krystianowskiej i Elżbiety Węgrzyn.