Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Kto oprócz Hrabala? Kto oprócz Tokarczuk? Czeska i polska literatura w przekładach. Wystawa Skip to contentKatalog Online:  

Kto oprócz Hrabala? Kto oprócz Tokarczuk? Czeska i polska literatura w przekładach. Wystawa Drukuj

Kto oprócz Hrabala? Kto oprócz Tokarczuk? Czeska i polska literatura w przekładach


Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19, Galeria Atanazego
18 października - 10 listopada 2017
zdjęcia z otwarcia wystawy


Kto oprócz Hrabala? Kto oprócz Tokarczuk? Czeska i polska literatura w przekładach

Literatura czeska cieszy się wśród polskich czytelników wielką popularnością. Na nowej wystawie będzie można zobaczyć książki autorów, których Polacy czytają od lat, a także poznać współczesnych pisarzy, których twórczość jest coraz bardziej obecna na polskim rynku wydawniczym. A czy podobnie jest z Czechami? Czy nasi sąsiedzi czytają polskie książki?

Trudno bez głębszej analizy porównywać czeski i polski rynek wydawniczy i jego, dość kapryśne zainteresowanie literaturą sąsiada. Stereotypowemu przekonaniu o tym, jaka jest „typowa” czeska literatura towarzyszy mylne przeświadczenie o nieobecności polskiej literatury na rynku czeskim. Czeska polonofilia nie jest z pewnością zjawiskiem powszechnym,  ale od lat status kultowych utrzymują powieści Stanisława Lema i Andrzeja Sapkowskiego, „ojców założycieli” współczesnej fantastyki. Wystawa sygnalizuje co dzieje się z czeską literaturą w Polsce i polską literaturą w Czechach po przełomowym dla obu narodów roku 1989.


Otwarcie wystawy 18 października (środa), godz. 18.00
zdjęcia

Wystawa do 10 listopada 2017.