Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wędrowanie pośród arcydzieł. Zygmunta Kubiaka koncepcja literatury. Spotkanie z Pawłem Czapczykiem Skip to contentKatalog Online:  

Wędrowanie pośród arcydzieł. Zygmunta Kubiaka koncepcja literatury. Spotkanie z Pawłem Czapczykiem Drukuj

Wędrowanie pośród arcydzieł. Zygmunta Kubiaka koncepcja literatury_zapowiedź spotkania

 Biblioteka Raczyńskich
Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
17 października 2017 (wtorek) godz. 18.00
zdjęcia


Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zapraszają na spotkanie
z drem Pawłem Czapczykiem. Wędrowanie pośród arcydzieł. Zygmunta Kubiaka koncepcja literatury.

Zygmunt Kubiak twierdził, że interesują go wyłącznie arcydzieła, a inne książki najzwyczajniej w świecie go nudzą. I jak mało kto z jemu współczesnych zadomowiony w starożytności klasycznej, pozostający też za pan brat
z zachodnią tradycją nowożytnej kultury europejskiej, pozostawał w swej eseistyce temu przekonaniu zaskakująco wierny. W jego szkicach panuje bowiem stała temperatura. Szekspir rozmawia tu z Sofoklesem, a Montaigne
z Eliotem. Wszyscy zaś rozważają najistotniejsze problemy intelektualne, które zarówno dla nich samych, dla autora ich spotkania, a ostatecznie i dla czytelnika stają się problemami do głębi egzystencjalnymi.


Paweł Czapczyk - doktor nauk humanistycznych, historyk literatury i krytyk literacki. Publikuje m.in. w "Nowych Książkach", "Twórczości", "Znaku", "Odrze" i "Więzi". Jest sekretarzem redakcji kwartalnika "ArsForum". Wydał tom rozmów z Zygmuntem Kubiakiem pt. Klasyczne miary i świat współczesny i książkę o nim pt. Portret humanisty. Niebawem ukaże się jego Herbert i cała reszta.