Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Festiwal słowa w piosence FRAZY 2017 Skip to contentKatalog Online:  

Festiwal słowa w piosence FRAZY 2017 Drukuj

Festiwal Frazy_grafika
 
 3-7 listopada 2017
Biblioteka Raczyńskich, Sala Ziemi MTP,
Aula Artis, Scena na Piętrze

 

Na każdą pamięć jest inna pamięć
Na każdy język – język.

Jacek Kaczmarski, Między nami

Frazy to festiwal, który łączy tradycję z nowoczesnością, pamięć o przeszłości z wypatrywaniem tego, co za horyzontem. Tak będzie i w tym roku, w trakcie trzeciej edycji festiwalu słowa w piosence.

Piosenka jako gatunek kultury popularnej, kojarzona jest przede wszystkim z rozrywką. Jednak często to właśnie ona stanowi jedną z form pamięci i komunikowania spraw istotnych. Indywidualne, społeczne i kulturowe wspomnienia bywają niesione przez słowa, muzykę i emocje, które są wyrażane w konkretnych wykonaniach.

Nowe aranżacje stanowią ważny element kultury. Pozwalają przyswajać dawniejsze utwory współczesnym odbiorcom, utrwalają też pamięć o artystach, którzy odeszli, zostawiając nam swoje dzieła. Niezaprzeczalne wartości wnoszą tłumaczenia tekstów piosenek, które wraz z interpretacją muzyczną stają się odrębną formą artystycznej wypowiedzi. Wspominamy poetów, których wiersze, dzięki komponowanej doń muzyce, zyskują nowy wyraz. Piosenka zbliża, pozwala poznawać inne kultury, gdy staramy się zrozumieć, co ma nam do przekazania człowiek, śpiewający do nas w innym języku.

Chcemy budować pomosty między pokoleniami, szukać punktów wspólnych między różnymi sposobami komunikowania, zarówno w językach narodowych, jak artystycznych. Inspiruje nas pokonywanie granic nie tylko
w sensie geograficznym, ale także pomiędzy różnymi stylistykami. W świecie piosenki dawne podziały subkulturowe należą do przeszłości, a wśród słuchaczy panuje nieskrępowana swoboda muzycznych poszukiwań. Artyści, zapraszani na Frazy nie podlegają prostym kategoryzacjom muzycznym, a łączy ich chęć porozumienia z drugim człowiekiem dzięki śpiewanym słowom. Mając świadomość różnic między ludźmi, szukamy tego co łączy, staramy się zrozumieć tych, którzy myślą i odczuwają inaczej. Słuchamy tych, którzy śpiewali ważne rzeczy kiedyś, wsłuchujemy się w głos tych, których przekaz będzie ważny dla kolejnych pokoleń.

festiwalfrazy.pl/
festiwalfrazy.pl/wykonawcy
bilety

Ogólnopolski konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego
Na zgłoszenia czekamy do 8 października!

 

 

Mecenasem Festiwalu Frazy jest PKO Bank Polski.