Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wystawa medali i rzeźb Profesora Józefa Stasińskiego Skip to contentKatalog Online:  

Wystawa medali i rzeźb Profesora Józefa Stasińskiego Drukuj


Biblioteka Raczyńskich - Galeria Atanazego

Al. Marcinkowskiego 23
wystawa czynna do 30 czerwca br.

urodziłem się do medali...
Józef Stasiński – pamiętnik zapisany w brązie

Józef Stasiński to jeden z nielicznych poznańskich artystów, który swoją działalnością zaznaczył przynależność do miejsca urodzenia, zamieszkania i pracy, czyli do Poznania. W niezwykle bogatej twórczości często odnosi się do wydarzeń bieżących, dokumentuje ważne momenty z życia miasta, utrwala miejsca, chwile oraz pamięć o wybitnych poznaniakach i Wielkopolanach. Na wystawie w Bibliotece Raczyńskich można zobaczyć również cykl medali pontyfikalnych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II oraz medale dedykowane rodzinie, w których artysta ukazuje prywatne momenty z życia najbliższych.

- Twórczość medaliera to coś więcej niż upamiętnienie obecnych lub historycznych wydarzeń – mówi kurator wystawy, doktor Tomasz Jędrzejewski - To osobista podróż i zmagania autora z materią czy też wyborem odpowiednich rozwiązań oraz poszukiwanie siebie samego.
Częścią wystawy są również materiały filmowe, zdjęcia archiwalne, pokaz slajdów z realizacjami pomnikowymi oraz rzeźby.

urodziłem się do medali... wystawa prof. Józefa Stasińskiego w Bibliotece Raczyńskich jest,zdaniem kuratora wystawy, szansą na nowe otwarcie, na pokazanie wybitnego twórcy młodemu pokoleniu. Wrażliwość, twórcza konsekwencja, wielka pasja i codzienna praca artysty przekładają się na powstanie dzieł o wymiarze uniwersalnym i ponadczasowym.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które prowadzi doktor Tomasz Jędrzejewski:
w środę 14 czerwca o godzinie 17.30
w środę 21 czerwca o godzinie 16.00
wstęp wolny