Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Introligator w cieniu? W dziewiętnastowiecznym warsztacie - wystawa w Galerii Edwarda Skip to contentKatalog Online:  

Introligator w cieniu? W dziewiętnastowiecznym warsztacie - wystawa w Galerii Edwarda Drukuj

Biblioteka Raczyńskich - Galeria Edwarda

pl. Wolności 19
4 maja - 14 lipca 2017, wstęp wolny


Introligator w cieniu? W dziewiętnastowiecznym warsztacie. Wystawa opraw ksiązkowych i tradycyjnych narzędzi introligatorskich.
 
Bez introligatorów nie byłoby bibliofilstwa, a biblioteki byłyby strasznie nudne!
Introligatorzy w swojej rzemieślniczej pracy pozostają na ogół anonimowi, współcześnie ten zawód jest w zaniku. Tymczasem gdyby nie ich wyobraźnia i kunszt, to książka być może nigdy nie uzyskałaby takiej wartości symbolicznej dla naszej kultury. Spójrzmy na nich, nie jak na wykonawców, lecz projektantów, rzemieślników-artystów decydujących o wartości książki, sposobie ornamentacji i wykończenia.

Dotykając tematu kunsztownych opraw książkowych, chcemy podkreślić wartość rzemiosła i jego znaczenie dla historii książki (oprawa umożliwia jej materialne przetrwanie), ale również nawiązać do tradycji Biblioteki Raczyńskich, w której organizowane były konkursy na najpiękniejsze oprawy książkowe.
 
Na wystawie prezentujemy książki pochodzące z XIX wieku w oprawach oryginalnych lub częściowo zrekonstruowanych. Większość pochodzi z kolekcji Biblioteki Raczyńskich, pozostałe stanowią własność Leonarda Rosadzińskiego – miłośnika introligatorstwa i znawcy tematu, który na wystawę udostępnił również narzędzia introligatorskie, wykorzystywane w zawodzie.
 
Podczas spotkań i warsztatów zastanowimy się, czy na dzisiejszym rynku (rynku książki) jest miejsce dla rzemieślniczego introligatorstwa.