Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich Skip to contentKatalog Online:  

Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich Drukuj
 
Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich - spotkanie z Borysem Sokołowem
 
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
24 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00


W ramach cyklu Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich zapraszamy na spotkanie z Borysem Sokołowem pt. II wojna światowa w historiografii, pamięci i polityce historycznej współczesnej Rosji.


Borys Wadimowicz Sokołow (ur. 1957), rosyjski historyk, publicysta, krytyk i badacz literatury, członek rosyjskiego PEN-Clubu. W 1992 r. obronił pierwszą w Rosji pracę doktorską poświęconą twórczości Michaiła Bułhakowa. Jego książki, szczególnie te podważające mity sowieckiej historiografii oraz oficjalne wersje dziejów ZSRS, często wywoływały gorące dyskusje i polemiki. W 2008 r. po publicznej krytyce wkroczenia wojsk rosyjskich do Gruzji, Borys Sokołow został zwolniony z pracy na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym.
 
Sokołow jest autorem ok. 60 książek i setek artykułów poświęconych najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym problemom historii sowieckiej oraz dziejom rosyjskiej literatury. Jednym z głównych obszarów jego zainteresowań jest II wojna światowa oraz biografie sowieckich dowódców, polityków i kierowników aparatu represji.

W Polsce ukazały się m.in: Michaił Bułhakow. Leksykon życia i twórczości (Warszawa 2003), ZSRR pod okupacją (2011), Polowanie na Stalina. Polowanie na Hitlera. Mity i rzeczywistość. Tajne zmagania służb specjalnych w latach II wojny światowej (2010).