Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - "Miłość do książki się nie starzeje".120 lat spółki Święty Wojciech Dom Medialny. Wystawa Skip to contentKatalog Online:  

"Miłość do książki się nie starzeje".120 lat spółki Święty Wojciech Dom Medialny. Wystawa Drukuj

Miłość do książki się nie starzeje _plakat wystawy
 
Biblioteka Raczyńskich
Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23
4 kwietnia - 2 maja 2017 r.
 
Panel dyskusyjny
26 kwietnia  (środa), godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
wstęp wolny


Miłość do książki się nie starzeje

Do 2 maja wystawę pod takim tytułem będzie można odwiedzać w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich.
To specjalna ekspozycja z okazji jubileuszu 120 lat spółki Święty Wojciech Dom Medialny.

Celem wystawy jest pokazanie tradycji i dziedzictwa jednego z najstarszych działających polskich wydawców, którego historia wpisana jest w życie społeczne i kulturalne naszego kraju. Wystawa ukazuje konsekwencję
w realizacji misji oraz umiejętność czerpania z osiągnięć poprzedników. Na planszach i w gablotach prezentujemy obok tytułów i eksponatów z przeszłości, publikacje również z ostatnich lat, umieszczając je w blokach tematycznych. Wystawa składa się z trzech głównych części określających aktywność spółki: misja i sposoby jej realizacji, tematyka wydawanych książek i czasopism oraz życie i rozwój firmy.

Zapraszamy na panel dyskusyjny towarzyszący wystawie pt. Miłość do książki się nie starzeje, podczas którego historia Spółki będzie tłem debaty o ponadczasowym fenomenie książki.

Dyskutować z publicznością będą red. Grażyna Wrońska, dr hab. Artur Jazdon i prof. Stefan Żynda. Spotkanie poprowadzi dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Anna Gruszecka.

Panel dyskusyjny odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18.00 w gmachu Biblioteki Raczyńskich

pl. Wolności 19, sala 1. Wstęp wolny.

Red. Grażyna Wrońska – dziennikarka, autorka książek oraz programów telewizyjnych poświęconych historii naszego regionu. Znawczyni życia i dzieła ks. Piotra Wawrzyniaka. Autorka przewodnika po Wielkopolsce pt. Śladami ks. Piotra Wawrzyniaka.

Dr. hab. Artur Jazdon – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Znawca i badacz historii ruchu wydawniczego na ziemiach polskich w okresie zaborów.

Prof. Stefan Żynda – profesor nauk geograficznych. Syn Bolesława Żyndy i wnuk Leona Żyndy - zasłużonych pracowników Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha w Wilnie i Poznaniu. Bolesław Żynda rozpoczął pracę w latach 20. w księgarni w Wilnie, a po wojnie mieszkał w Poznaniu i przez wiele lat pracował najpierw jako kierownik działu wydawniczego, potem członek zarządu spółki, a także był wnikliwym dokumentalistą jej dziejów.