Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - "Posnaniana 2016" - wystawa książek Skip to contentKatalog Online:  

"Posnaniana 2016" - wystawa książek Drukuj

Posnaniana - wystawa najciekawszych książek o Poznaniu wydanych w 2016 roku


Biblioteka Raczyńskich, Galeria Edwarda

pl. Wolności 19, wstęp wolny

 

Kontynuując inicjatywę popularyzowania wydawnictw dotyczących Poznania i postaci z nim związanych, już od 1999 roku Biblioteka Raczyńskich organizuje doroczny przegląd wydawnictw poświęconych Poznaniowi. Zapraszamy do gmachu głównego Biblioteki Raczyńskich na wystawę Posnaniana 2016. Prezentujemy wybór spośród niemal 180 książek ukazujący, w jak wielu tematach i aspektach przedstawiany jest Poznań w publikacjach z ubiegłego roku. Na wystawie znajdują się biografie pisarzy i znanych poznaniaków, publikacje rocznicowe poznańskich uczelni wyższych oraz upamiętniające ważne rocznice (związane z rokiem 966 i poświęcone Czerwcowi ’56), wydawnictwa dla miłośników historii i militarystyki, alternatywne przewodniki po mieście, książki poświęcone sztuce, ukazujące Poznań w fikcji literackiej i adresowane do dzieci.

Najciekawsze i najpiękniejsze posnaniana honorowane są Nagrodą im. Józefa Łukaszewicza, nawiązującą do tradycji przedwojennej nagrody Rady Miejskiej za badania nad historią Poznania. Józef Łukaszewicz – patron Nagrody – jest nie tylko autorem pierwszej monografii naszego miasta, zatytułowanej Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach (Poznań 1838); dla Biblioteki Raczyńskich  to przede wszystkim „pierwszy bibliotekarz”, czyli jej dyrektor w latach 1829-1852.

Więcej informacji o konkursie, książkach nominowanych i nagrodzonych można znaleźć na: Konkurs o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza rozstrzygnięty. Znamy autorów najlepszych Posnanianów 2016