Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Dni Odysei w Poznaniu w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssee 24!" Skip to contentKatalog Online:  

Dni Odysei w Poznaniu w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssee 24!" Drukuj
Czytanie Odysei w Bibliotece Raczyńskich w ramach ogólnoeuropejskiego festiwalu "Odyssee 24!"
Biblioteka Raczyńskich
24 marca 2017 (piątek), godz. 16.00 - 20.00
relacja fotograficzna z Dni Odysei w BR

 

Dni Odysei w Poznaniu w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssee 24!"   Dni Odysei w Poznaniu w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu "Odyssee 24!"

 Biblioteka Raczyńskich, Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na „Dni Odysei”, które odbędą się w dniach 23-24 marca
w Poznaniu w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu „Odyssée 24!”. W tym samym czasie w wielu krajach Europy, m.in. we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Łotwie, a także w Kanadzie, Australii i Maroku czytelnicy zgromadzą się wokół Homerowego eposu. Czytaniu dzieła towarzyszyć będą wykłady, happeningi i  wystawy.   

W Salonie Mickiewicza w Collegium Maius 23 marca odbędzie konferencja z udziałem międzynarodowych gości  zatytułowana „The man of many moves”. Some aspects of Homer's Odyssey and its reception.
Następnego dnia, 24 marca, również w Collegium Maius studenci przeczytają fragmenty Odysei w różnych wersjach językowych. O godz. 12.15 w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zostanie otwarta wystawa pt. „Wokół Homerowej Odysei”, podczas której będą prezentowane edycje tekstu Odysei, przekłady, komentarze, opracowania i słowniki, a także albumy i ilustracje związane
z eposem.

24 marca o godz. 16.00 „Dni Odysei” przeniosą się do Biblioteki Raczyńskich, gdzie rozpocznie się publiczne czytanie Odysei. Księgę V (Odyseusz u Kalypso) czytać będą wykładowcy i studenci Instytutu Filologii Klasycznej UAM, goście oraz aktorzy Teatru Studenckiego „Sfinga”. Nie zabraknie słowa wstępnego, które wygłosi prof. Krystyna Bartol, oraz fragmentów oryginalnej wersji w wykonaniu prof. Jerzego Danielewicza oraz prof. Gersona Schade.

O godz. 18.00 zapraszamy na wieczór z Odyseją, podczas którego Księgę VI (spotkanie Odyseusza  z Nauzykaą) przeczytają Marek Krajewski oraz Jerzy Zelnik. Wybór gości nie był przypadkowy. Jerzy Zelnik jest nie tylko najbardziej znanym polskim faraonem, ale także uznanym interpretatorem tekstów klasycznych; aktor brał udział m.in. w Festiwalu Sztuka Słowa-Verba Sacra, Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz spotkaniach Salonu Poezji. Marek Krajewski najlepiej znany jest jako autor kryminałów, ale jest także filologiem klasycznym, a zanim został „zawodowym pisarzem” przez wiele lat pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.