Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Panel dyskusyjny "To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim" Skip to contentKatalog Online:  

Panel dyskusyjny "To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim" Drukuj
Portret Włodziemierza Odojewskiego
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
14 marca 2017 (wtorek), godz. 17.00
kilka zdjęć ze spotkania

 

Panel dyskusyjny To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim.

W ramach Zabezpieczanie śladów. Sympozjum pamięci Włodzimierza Odojewskiego organizowanego przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Bibliotekę Raczyńskich oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.

 

20 lipca ubiegłego roku zmarł Włodzimierz Odojewski, pisarz, eseista, dramaturg i wieloletni kierownik działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa, laureat wielu nagród (m.in. Fundacji Kościelskich, paryskiej "Kultury" i Fundacji im. A. Jurzykowskiego). Jego najwybitniejszym osiągnięciem jest seria utworów prozatorskich, tworzących  tzw. cykl podolski: Wyspa ocalenia, Zmierzch świata oraz Zasypie wszystko, zawieje... Te powieści i opowiadania składają się na epopeję polsko-ukraińskiego pogranicza czasów wojennych, opowiedzianą poprzez losy przedstawicieli dwóch rodzin, Piotra Czerestwienskiego i Pawła Woynowicza. Jak się okazuje, zachowane szczęśliwie i ulokowane w Poznaniu Archiwum Włodzimierza Odojewskiego, zawiera niejedną cenną, nie wydaną pozycję, w tym utwory kontynuujące cykl podolski.

Sympozjum poświęcone pamięci Odojewskiego, nawiązując do tytułu książki, ma na celu przypomnienie autora Oksany i jego dorobku, rekonesans stanu badań nad twórczością, nie tylko epicką, a także zaprezentowanie naukowego potencjału spuścizny rękopiśmiennej, przekazanej przez pisarza Instytutowi Filologii Polskiej UAM w 2013 roku. W tym sensie właśnie spotkanie z jego pisarstwem ma służyć „zabezpieczeniu śladów”, ponownej lekturze i otwarciu perspektyw badawczych. Na pierwszą część sympozjum złoży się seria referatów autorstwa polonistów, dokumentalistów i historyków zainteresowanych twórczością Odojewskiego. Natomiast druga, wieczorna część wydarzenia to spotkanie ze współpracownikami pisarza, jego rodziną i przyjaciółmi, którzy podzielą się swoimi refleksjami w trakcie panelu dyskusyjnego zatytułowanego „To, co pozostaje. Wspomnienia o Włodzimierzu Odojewskim”. 

 Gośćmi Biblioteki będą: Magdalena Rabizo-Birek (Uniwersytet Rzeszowski),  Elżbieta Sobótka (była Konsul Generalny RP w Monachium), Jeremi Sadowski (Radio Wolna Europa), Katarzyna Posiadała (Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu). Krąg rodzinny reprezentować będą Danuta i Michał Paszkowscy, głos zabiorą także przyjaciele pisarza: Kazimierz Orłoś i Barbara Krasińska. Panel poprowadzą Jerzy Borowczyk i Wiesław Ratajczak.