Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Salon u Raczyńskich - Bob Dylan Skip to contentKatalog Online:  

Salon u Raczyńskich - Bob Dylan Drukuj
 Salon u Raczyńskich, czyli chwil kilka z twórczością lauretów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - BOB DYLAN - NOBEL 2016
 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
20 lutego 2017 (poniedziałek), godz. 18.00
relacja fotograficzna ze spotkania

 

Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z twórczością laureatów Literackiej Nagrody Nobla. BOB DYLAN - Nobel 2016. Wieczór z udziałem: Grzegorza Grasa, prof. Ryszarda K. Przybylskiego, prof. Piotra Śliwińskiego i Prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Pieśni Boba Dylana w wykonaniu Martyny Jakubowicz

Wstęp z bezpłatnymi zaproszeniami, do odbioru od 13 lutego 2017 r. w szatni zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich (wejście od pl. Wolności 19).

Grzegorz Gras- w 2007 roku obronił pracę magisterską na temat "Bob Dylan i Protest Song. Społeczny Aspekt Muzyki w XX Wieku" na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Wielokrotnie bywał na koncertach Dylana, od ponad 10 lat kolekcjonuje nagrania koncertowe. Od 2007 roku  tłumaczy teksty piosenek Dylana, ale również m.in. Leonarda Cohena.

prof. dr. hab. Ryszard K. Przybylski - teoretyk i krytyk sztuki. Wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnik i znawca twórczości Boba Dylana. Od lat śledzi działalność  estradową i literacką Noblisty; jako krytyk sztuki analizuje też jego twórczość plastyczną.

prof. dr hab. Piotr Śliwiński - historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM, lubi i ceni twórczość Dylana. W jednym z wywiadów powiedział: … Barańczak nie tłumaczył Dylana po to, żeby pokazać, jakim jest otwartym umysłem, który zachłystuje się Szekspirem, lecz może też Dylanem. Sięgnął po niego, bo po prostu uważał, że to są ważne teksty współczesnej kultury. Współczesna kultura to nie jest coś, co można zamknąć za drzwiami. Bo wtedy to nie ona jest zamknięta, tylko my. I Barańczak to bardzo dobrze wiedział. I oczywiście, że przeczytanie Dylana po polsku zawdzięczamy najpierw Barańczakowi.

Jacek Jaśkowiak - Prezydent Poznania,  zadeklarowany miłośnik twórczości Boba Dylana, posiadacz bogatego zbiorów płyt i wydawnictw związanych z Noblistą. Był na kilku jego koncertach.

Martyna Jakubowicz - wokalistka, gitarzystka i kompozytorka;  jedyna w swoim rodzaju wykonawczyni ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego rocka. Ma na swym koncie 10 albumów, w tym Tylko Dylan- utwory Boba  Dylana w polskim tłumaczeniu Andrzeja Jakubowicza i Michała Kłobukowskiego. Piosenek z płyty wydanej w 2005 roku posłuchamy w trakcie „Salonu…”
Artystce akompaniować  będzie Dariusz Bafeltowski, muzyk rockowy, był gitarzystą grup Makle Kfuckle i 69, Makle Fuckle, jest  w zespole Martyny Jakubowicz. Został najlepszym gitarzystą Festiwalu Rockowego WROCK  2005 we Wrocławiu. Jako muzyka sesyjnego i na gościnne koncerty zapraszają go różni artyści m.in. z Januszem Yaniną Iwańskim, Mordorem, Pospieszalskimi, Justyną Steczkowską.

 

 

Kim jest Bob Dylan?

Dylan powiedział kiedyś, że "myśli o sobie przede wszystkim jako o poecie, dopiero później muzyku". - Żyłem jak poeta i umrę jak poeta - podkreślał. Robert Allen Zimmerman debiutował jako muzyk w 1962 roku albumem wydanym pod pseudonimem "Bod Dylan", który przybrał na cześć walijskiego poety Dylana Thomasa. Zafascynowany postacią Woody'ego Guthriego, autora pierwszych protest songów, pisał teksty o niesprawiedliwości społecznej, segregacji rasowej i piosenki publicystyczne. Po płycie "Freewheelin'" (1963), na której zamieścił pieśni "Blowin' in the Wind" i "A Hard Rain's A-Gonna Fall", został okrzyknięty głosem pokolenia. Jest też twórcą muzyki filmowej, zdobywcą Oscara za utwór "Things Have Changed" napisany do filmu "Cudowni chłopcy". Dylan siedem razy nagradzany był nagrodą Grammy. W 2008 roku został laureatem nagrody Pulitzera za "głęboki wkład w muzykę popularną i amerykańską kulturę". W maju (2006) skończył 75 lat. Urodziny świętował premierą 37. w dorobku studyjnej płyty "Fallen Angels" z dziesięcioma piosenkami z wczesnego repertuaru Franka Sinatry. [cytat z Gazeta.pl  z dnia 16.11.2016]