Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wieczór autorski Jana Wołka (Warszawa) Skip to contentKatalog Online:  

Wieczór autorski Jana Wołka (Warszawa) Drukuj

   Wieczór autorski Jana Wołka_plakat
Galeria Freta, ul. Freta 39, Warszawa
9 stycznia (poniedziałek), godz. 19.00
relacja fotograficzna ze spotkaniaBóg się rodzi po wielokroć w mgnieniu powiek
W czułym geście, w cieple myśli, w dobrym słowie
A więc zrób coś świecie, byś był godzien
Żeby Bóg chciał właśnie tu się rodzić co dzień.

              Jan Wołek
 

Dla Jana Wołka poezja i malarstwo to różne drogi przekazywania tych samych wartości, jak sam mówi: „albo jest się wrażliwym albo nie. To wszystko to jest to samo, tylko posługuje się inną materią (…), posługuje się innymi środkami. Natomiast to, co to scala, co czyni z tego przedmiot sztuki, to lepiszcze, to jest wrażliwość. I ta wrażliwość powinna być taka sam w przypadku malarstwa, taka sama w piosence i koniec”.

W warszawskiej Galerii Freta 9 stycznia o godz. 19.00 w otoczeniu obrazów Jana Wołka, Krzysztof Gajda porozmawia z Autorem o książce 267 z większej całości. Podczas wieczoru zabrzmią piosenki z tekstami Jana Wołka w wykonaniu Anny Stankiewicz i Janusza Strobla.

267 z większej całości-okładka         Jan Wołek_zdjęcie

 

267 z większej całości (Biblioteka Raczyńskich, Wydawnictwo Miejskie Posnania ) to wybór tekstów piosenek pisanych przez Jana Wołka od lat siedemdziesiątych do dziś. Znajdziemy tu zarówno teksty z czasów, gdy Autor był brodatym poetą z dwunastostrunową gitarą i drapieżnym głosem, jak i te późniejsze, pisane już wyłącznie dla innych wykonawców. Książka do czytania i zamyślania się; dla tych, którzy mają w duszy kamień i dla tych, którzy wciąż mają apetyt na życie. Bo zawsze można liczyć na wiersz.
„Dla niektórych będzie to podróż sentymentalna do odświeżenia znanych i lubianych piosenek, dla niektórych może być podróż w nieznane. Tom powstał jako książka do czytania, zbiór tekstów, które można traktować jak wiersze i które w tym układzie przede wszystkim jako teksty chcą mówić do odbiorcy.” Krzysztof Gajda, redaktor książki.

Jan Wołek – artysta estradowy, autor ok 3 tysięcy tekstów piosenek i wierszy. Laureat wielu festiwali i nagród. Artysta malarz, autor 60 wystaw indywidualnych. Uczestnik wielu malarskich plenerów. Bezpartyjny. Nałogi pod kontrolą.

Anna Stankiewicz jest wokalistką, której szczególnie bliskie są piosenki dobrze napisane. Mówi o nich: „jest piękny tekst, mogłabym powiedzieć – wiersz, jest muzyka ściśle z tym wierszem związana. Jest interpretacja. Cóż więcej trzeba dobrej piosence”.

Janusz Strobel, gitarzysta, aranżer, kompozytor. Komponować zaczął za namową Łucji Prus i Jana Wołka, wspólnie z poetą stworzył spektakl poetycko-muzyczny Dwoje na jednośladzie. Komponował muzykę do tekstów m.in. Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czaplińskiej i oczywiście, Jana Wołka. Jego utwory śpiewają np.  Hanna Banaszak i Justyna Szafran. W 2013 r. ukazał się dwupłytowy album Anny Stankiewicz Strobel – Kofta – Wołek, przedstawiający twórczość kompozytorską Janusza Strobla.

Książka 267 z większej całości ukazała się jako publikacja towarzysząca Festiwalowi słowa w piosence Frazy w Poznaniu. Organizatorem Festiwalu słowa w piosence Frazy jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu,  mecenasem Festiwalu jest PKO Bank Polski.