Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Jesień Detektywów Skip to contentKatalog Online:  

Jesień Detektywów Drukuj
Do końca stycznia zapraszamy na zwiedzanie wystawy pokonkursowej zrealizowanej w ramach projektu Jesień Detektywów.

Wystawę można zwiedzać w gmachu Biblioteki przy pl. Wolności 19 w poniedziałki, środy i piątki od 7:00-19:00, we wtorki i czwartki od 7-14:30.

Zdjecia z wystawy Jesieni Detektywów

Jesień Detektywów 

15 grudnia br. (wtorek) o godz. 17:00 w sali nr 5, pl. Wolności 19 odbyła się Gala Jesieni Detektywów dla Laureatów konkursów literackiego i plastycznego.

Akcja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Edukacja Kulturalna i Diagnoza Kultury (priorytet 1: Edukacja Kulturalna).

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gala Jesieni Detektywów

 

„Jesień detektywów” została zaplanowana jako cykliczne interdyscyplinarne przedsięwzięcie, polegające na zaproszeniu dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat do udziału w całkowicie bezpłatnych warsztatach, które poprzez sztukę miały przybliżyć młodym Czytelnikom wartościową literaturę. Rok 2009 obfitował w rocznice literackie, które zainspirowały Bibliotekę Raczyńskich do zaproponowania czytelnikom świetnej zabawy pod egidą tajemnic i zagadek. Sztandarowe nazwiska polskiej i obcej powieści detektywistycznej: Nienacki, Makuszyński, Ożogowska, Kastner, Conan Doyle, patronowały naszym warsztatom literackim i plastycznym, inspirowały do spróbowania własnych sił w tej materii, dały przyczynek do spotkań ze współczesnymi autorami książek osnutych wokół zagadkowych wydarzeń i nurtujących tajemnic.
W 12 filiach w całym mieście zaplanowaliśmy różnego rodzaju działania takie jak np. zajęcia literackie i warsztaty artystyczne z udziałem artystów i profesjonalistów, które wieńczy centralna wystawa prezentująca dziecięce dokonania.

Zajęcia trwały od około 1 września do 15 grudnia 2009 r. W każdej filii, tydzień po tygodniu (w tym samym dniu tygodnia), wg szczegółowych harmonogramów dobranych do specyfiki danej placówki, odbywały się zajęcia, trwające ok. 1-2 h. Zajęcia były całkowicie bezpłatne, by każde dziecko bez względu na stopień zamożności mogło wziąć udział w warsztatach, które umożliwiały spotkanie z Kulturą.
Zapraszamy na zajęcia:
F2 – os. Oświecenia 59 (program)
F11 – ul. Wroniecka 15 (program)
F14 – os. Bolesława Chrobrego ODK „Dąbrówka” (program)
F20 – ul. Słowackiego 28 (program)
F22 – ul. Dmowskiego 37 (program)
F23 – ul. Hetmańska 41 (program)
F38 – ul. Ognik 20 B (program)
F46 – ul. Arciszewskiego 27 (program)
F49 – os. Pod Lipami 105 (program)

F53 – ul. Robocza 4 (program)
F57 – os. Przyjaźni ODK „Słońce” (program)
F59 – ul. Osinowa 14/16 (program)


Nawiązaliśmy kontakt z Wydawnictwem Zakamarki, które przybliża polskim dzieciom świetną literaturę skandynawską - również detektywistyczną!
Ekspozycje, spotkania  i
niespodzianki przygotowane przez Wydawnictwo już wkrótce w naszych filiach biorących udział w akcji! Także w czasie ferii zimowych w styczniu 2010!


Odbyły się dwa konkursy z nagrodami dla uczestników warsztatów

Pierwszy konkurs, literacki,  wymagał od młodych „pisarzy” znajomości literatury i świeżego spojrzenia na nią w celu zmierzenia się z zadanym tematem. Drugi konkurs, plastyczny,  skierowany do wszystkich dzieci, dla których ta forma wyrazu jest bliższa. Autorów najlepszych utworów literackich i prac plastycznych nagrodziliśmy i uhonorowaliśmy na forum, podczas grudniowej gali wieńczącej całą akcję zatytułowaną „Jesień detektywów”. Wszystkie akcje zakończyły się wystawą w zabytkowym gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich.

Regulamin konkursu literackiego - wyniki konkursu TUTAJ

Karta zgłoszeniowa uczestnika konkursu literackiego 

Regulamin konkursu plastycznego - wyniki konkursu TUTAJ

Karta zgłoszeniowa uczestnika konkursu plastycznego

Październik był okazją do spotkania się z ciekawymi formami plastycznymi, zaproponowanymi przez profesjonalistów – artystów plastyków. W filiach bibliotecznych zagościły ulubione postacie literatury detektywistycznej dla dzieci i młodzieży, z którymi uczestnicy „Jesieni detektywów” mieli przyjemność dogłębnie zapoznać się podczas wrześniowych warsztatów literackich. Zajęcia plastyczne pomogły dzieciom w zmaganiach z pracami konkursowymi, były okazją poznania nowatorskich technik i sposobów wyrazu.

Galerie zdjęć z warsztatów w filiach:
- literackich: F20, F59.
-
plastycznych:  F2, F11dz, F14, F15F20, F22, F23, F38, F46, F49, F53, F57, F59.

Listopad był miesiącem detektywa – konesera. Dzieci, które przez dwa miesiące spotykały się co tydzień wokół wybranych wspólnie lektur, poznawały przygody postaci literackich i uczyły się je ilustrować, będą miały przyjemność spotkać się ze współczesnymi autorami książek osnutych wokół zagadkowych wydarzeń i nurtujących tajemnic. Po ten gatunek sięgają pisarze, którzy mają świetny kontakt z młodym czytelnikiem, wyczuwają co drzemie w nastoletnich umysłach, co interesuje współczesne dzieci i młodzież. Podczas spotkań autorskich przybliżyli dzieciom warsztat pisarski, odpowiedzieli na nurtujące młodych ludzi pytania.
Naszymi gośćmi byli pisarze: (klikając na numer filii obejrzeć można zdjęcia ze spotkania!)
Dariusz Rekosz - gościł w filiach: F11 dz, F14, F20F22, F38, F49, F53F57
Jan Hyjek - gościł w filiach: F2, F11dz, F14, F20, F23, F46, F53, F59
Krzysztof Petek
 - gościł w filiach: F2, F14, F22, F38, F46, F57
Mariusz Niemycki - gościł w filiach: F2, F20, F22, F38, F46, F49, F57, F59
Odbyły się także zajęcia zatytułowane "Genealog - detektyw", które prowdziła archiwistka - Karolina Tomczyk: F11dz, F20, F59.


Grudzień był miesiącem wieńczącym „Jesień detektywów”. Zanim nastała kalendarzowa zima, poznaliśmy laureatów konkursów literackiego i plastycznego. Przygotowaliśmy wystawę w gmachu głównym, która jest pięknym finałem dla trzymiesięcznych warsztatów dla dzieci i młodzieży w nich uczestniczących.
Wystawę można zwiedzać w gmachu Biblioteki przy pl. Wolności 19 w poniedziałki, środy i piątki od 7:00-19:00, we wtorki i czwartki od 7-14:30.

Zdjecia z wystawy Jesieni Detektywów

15 grudnia br. (wtorek) o godz. 17:00 odbyła się Gala Jesieni Detektywów, podczas której na forum rozdaliśmy nagrody zwycięzcom konkursów. W programie: spektakl teatralny "Szewc Dratewka" w wykonaniu Aktorów Teatru Animacji, współtworzących zespół Ryleityle - Teatrzyk Do Pewnego Stopnia Kukiełkowy oraz spotkanie z literaturą detektywistyczną - książkami Wydawnictwa Zakamarki.

Wszystkie formy warsztatów – jak przystało na bibliotekę z niemal dwustuletnią tradycją – odbywały się będą w oparciu o literaturę, by w zalewie medialnego szumu przekonać dzieci i młodzież, że czytanie dobrych książek daje efekty na przyszłość. A przyszłością bibliotek są przecież czytelnicy. Dzisiejsze dzieci to jutrzejsi dorośli. Pokażmy im, że czytać warto...

Jesień Detektywów