Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Wystawa fotografii z kolekcji Tadeusza Bonieckiego Skip to contentKatalog Online:  

Wystawa fotografii z kolekcji Tadeusza Bonieckiego Drukuj
Plakat wystawy "Poznań na przełomie XX i XXI wieku w fotografii Tadeusza Bonieckiego"
Wystawa w Galerii Atanazego
Al. Marcinkowskiego 23/24, wstęp wolny

 

 

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2015 od poniedziałku do piątku w godzinach 11.30-18.30

 

W 2005 r. Tadeusz Boniecki podarował Bibliotece Raczyńskich kilkaset fotografii swojego autorstwa przedstawiających Poznań z lat 1981-2005. Zapoczątkowały one kontynuowaną do dzisiaj kolekcję Poznań na przełomie XX i XXI wieku w fotografii Tadeusza Bonieckiego.

Co roku autor przekazuje Bibliotece kolejne zdjęcia dokumentujące zmiany architektoniczne zachodzące w Poznaniu, utrwalające widoki jego ulic, zaułków, a także rejestrujące życie codzienne mieszkańców oraz życie społeczne, kulturalne i sportowe miasta. W marcu 2015 r. Tadeusz Boniecki przekazał Bibliotece prawie 800 fotografii dotyczących Poznania w 2014 roku, a cała kolekcja liczy już łącznie blisko 5700 zdjęć.

 

 

Wystawa Poznań na przełomie XX i XXI wieku w fotografii Tadeusza Bonieckiego prezentuje drobną część kolekcji znajdującej się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich i obejmuje okres 1981-2014.
Została podzielona na tematy przedstawiające kulturalne życie miasta (wystawy, wydarzenia w Muzeum Narodowym, CK Zamek, Akademii Muzycznej i Bibliotece Raczyńskich, koncerty i przedstawienia teatralne), społeczne (Dni Świętomarcińskie, protesty i przemarsze, odsłonięcia pomników i tablic, obchody rocznic historycznych) i sportowe. Szczególne znaczenie dokumentacyjne mają zdjęcia ilustrujące zmiany wyglądu ulic miasta i jego budynków. Z kolei fotografie z tak charakterystycznych miejsc, jak Stary Rynek i plac Wolności, pokazują Poznań jako miasto tętniące życiem, pełne ludzi i ciekawych wydarzeń.

 Artykuł Katarzyny Kamińskiej "Z miłości do Poznania" o wystawie Tadeusza Bonieckiego na portalu kulturapoznan.pl (w dziale "opinie")

 Wywiad z Tadeuszem Bonieckim na www.kulturaupodstaw.pl

 

Tadeusz Boniecki – Poznaniak, archiwista, bibliofil, fotograf amator

Z zawodu ekonomista, rzeczoznawca SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich) o specjalności ekonomia w przemyśle. Od 1981 r. zajmuje się archiwistyką. Aktywny członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, w którym w latach 1993-2002 wchodził w skład Zarządu Oddziału Poznańskiego. Jest autorem publikacji o archiwach instytucji kulturalnych oraz referatów wygłaszanych podczas różnych konferencji. Pracuje w Teatrze Wielkim i Filharmonii Poznańskiej , gdzie od lat otacza opieką archiwalne zbiory artystyczne. Wyspecjalizował się w archiwizowaniu dokumentacji o charakterze kulturalnym, opracował zbiory m.in. Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego oraz opracował i wydał zbiór rękopisów teatralnych z lat 1902-1939 będących obecnie w posiadaniu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Od lat sześćdziesiątych zbiera książki rzadkie i ciekawe z różnych dziedzin, zwłaszcza dotyczące historii szkolnictwa i chóralistyki w Poznaniu, a także dokumenty z życia społecznego do 1939 r. Od 1996 r. jest członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki.

Jest potomkiem Maksymiliana Jackowskiego, żywo interesuje się historią swojej rodziny gromadząc pamiątki i archiwizując je. W 2006 r. w oparciu o posiadane zbiory zorganizował w Bibliotece Raczyńskich monograficzną wystawę artystki i graficzki Janiny Kahlówny (1913-1949). W 2010 r. był kuratorem wystawy „100-lecie Teatru Wielkiego” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Wielką pasją Tadeusza Bonieckiego jest fotografia. Oprócz zdjęć reporterskich do jego dorobku należą także fotografie artystyczne – część z nich znalazła się we wspólnie wydanym z Jerzym Stankiewiczem tomiku poetyckim (Z wierszem w obiektywie, Poznań 2015).

29 czerwca 2013 r. w dniu otwarcia nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Tadeusz Boniecki został uhonorowany nagrodą Amicus Bibliothecae Raczynscianae.