Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Harmonogram spotkań Klubu Skip to contentKatalog Online:  

Harmonogram spotkań Klubu Drukuj

Mamy za sobą prawdziwe ćwiczenia z utraty. Ostatnie miesiące, to był okre refleksji i rozmów o książkach trudnych, ze względu na temat, a jednocześnie różnych gatunkowo, napisanych przez autorów o nieporównywalnych temperamentach i wrażliwościach. To był pasjonująca podróż. Dziękujemy wam, że wzięliście w niej udział. 

Przed nami Nowy Rok i nowe czytelnicze wyzwania. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Ksiązki u Raczyńskich.

22 marca

Morfina, Szczepana Twardocha - spotkanie w ramach cyklu Parnas u Nas, gościem specjalnym spotkania będzie poznański pisarz i dziennikarz Piotr Bojarski 

19 kwietnia

Nie opuszczaj mnie, Kazuo Ishiguro 

17 maja

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii. Asne Seierstad 

 14 czerwca

Instrukcja dla Pań sprzątających. Lucia Berlin

 

 

 

 


 

 22 lutego

Wchodzi Koń do baru, Dawida Grosmana

18 stycznia

Kyś, Tatiany Tołstoj

16 grudnia

Podsumowanie naszych działań klubowych w roku 2017. Wycieczka literacka pod tytułem Wielcy pisarze i ich związki z Poznaniem. 

14 grudnia

Ćwiczenia z utraty Agaty Tuszyńskiej oraz Rok magicznego myślenia Joan Didio

16 listopada

Dziennik żałobny Ronalda Barthesa oraz Cień mojego dziecka Pietera Fransa Thomese

12 października

Mama odeszła Joyce Carol Oates oraz Umarł mi Ingi Iwasiów 

14 września

Slepnąc od świateł Jakub Żulczyk

sierpień - przerwa wakacyjna

lipiec - przerwa wakacyjna

22 czerwca

 Polska odwraca oczy Justyna Kopińska

25 maja

Oryks i Derkacz Margaret Atwood

27 kwietnia  godzinia 18.00, sala nr 1.

Nie dochodzą tylko listy nienapisane Michaił Szyszkin

Michaił Szyszkin

(ur. 1961) uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich, co potwierdzają liczne nagrody oraz przekłady na kilkanaście języków. Studiował romanistykę i germanistykę w Moskiewskim Instytucie Pedagogicznym. Po ukończeniu nauki imał się różnych zawodów (był m.in. dziennikarzem i nauczycielem), zanim w 1993 roku opublikował w piśmie „Znamia” swoje pierwsze opowiadanie. W tym samym roku ukazała się jego debiutancka powieść – Wsiech ożydajet odna nocz. Następna powieść, Wziatije Izmaiła (2000), została uhonorowana Rosyjską Nagrodą Bookera, a kolejna, Włos Wenery (2005, wyd. pol. Noir sur Blanc, 2008) – nagrodą Nacjonalnyj Bestseller. Jego największym dotychczasowym sukcesem okazała się powieść z 2010 roku Nie dochodzą tylko listy nienapisane, która odniosła podwójne zwycięstwo w konkursie Bolszaja Kniga, wygrywając w głosowaniu zarówno jury, jak i czytelników. Od 1995 roku Szyszkin mieszka w Zurychu. Pisze także w języku niemieckim. W semestrze jesiennym 2009 roku wykładał na Washington and Lee University w stanie Wirginia. Trzykrotnie żonaty, ma po jednym synu z każdego małżeństwa.

W 2013 roku odmówił reprezentowania Rosji na Międzynarodowych Targach Książki w USA «BookExpo Ameryki 2013" z powodów politycznych(Frankfurter Rundschau donosi, że rosyjski pisarz Michał Szyszkin w liście otwartym do Federalnej Agencji Do Spraw Druku i Komunikacji Masowej oświadczył, że rezygnuje z uczestnictwa w nowojorskich targach książki, gdyż wstyd mu za swój kraj... )

Proza Szyszkina odznacza się prostym językiem i nowoczesną formą, ale pod względem treści nawiązuje do najlepszych tradycji literatury rosyjskiej i europejskiej. Krytycy widzą w nim spadkobiercę Czechowa, Bunina, Nabokova, a także Joyce’a, wskazują na bogactwo słowa, muzykalność i elastyczność  frazy. Sam pisarz, spytany w wywiadzie o swojego literackiego mistrza, wskazał na Aleksandra Goldsteina. Przyznaje się również do fascynacji twórczością filmowca Andrieja Tarkowskiego i kompozytora Alfreda Schnittke. A kim jest Szyszkow w oczach czytelników? Z pewnością wnikliwym obserwatorem ludzi i świata, erudytą, trochę poetą, trochę filozofem, ale i romantykiem. Miłość i zmysłowa erotyka zajmują w jego dziełach ważne miejsce.

 

Źródło: Wydawnictwo Literackie

 

30 marca

Płyń z tonącymi Lars Mytting

Dyskusję poprzedziła prelekcja na temat współczesnej literatury norweskiej, przygotowana przez dra Przemysława Czarneckiego.

 

 23 lutego

Dyskusja na temat zbioru reportaży Głód Martin Caparrosy

 

26 stycznia,  godzinia 18.00 do sala nr 1.

Jak pokochać centra handlowe Natalia Fiedorczuk

Od kilku lat wyraźnie wzrasta zainteresowanie literaturą poświęconą macierzyństwu. Książka Natalii Fiedorczuk-Cieślak "Jak pokochać centra handlowe" ukazała się w październiku ubiegłego roku i budzi sporo emocji, komentarzy - jest chętnie czytana i omawiana nie tylko przez krytyków i blogerów literackich. Dosłownie przed chwilą została wyróżniona nagrodą literacką - Paszportem Polityki.

Do dyskusji o książce i macierzyństwie zaprosiliśmy Justynę Zimną i Małgorzatę Łukowiak

 

                                                                                                   Życzymy przyjemnej lektury i do zobaczenia.