Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - Komiksowa Jesień Skip to contentKatalog Online:  

Komiksowa Jesień Drukuj
Gala Komiksowej Jesieni,
11 grudnia (środa), godz. 18.00,
gmach główny Biblioteki Raczyńskich
(Pl. Wolności 19)
W roku 2013 przypada 90 rocznica urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela) oraz 5 rocznica śmierci Janusza Christy. Komiksy niezmiennie cieszą się wśród młodszych i starszych czytelników ogromną popularnością. Doceniając dorobek literacko-plastyczny autorów chcielibyśmy pochylić się nad fenomenem popularności komiksu podczas cyklu blisko 80 bezpłatnych imprez odbywających się w dziewięciu filiach Biblioteki Raczyńskich. Rocznice owe są "pretekstem", hasłem wywoławczym całego przedsięwzięcia. "Komiksowa Jesień" to akcja skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 6-12 lat (zapraszamy te sześciolatki, które podjęły naukę w klasie pierwszej, umieją czytać i pisać) na którą składać się będą: warsztaty plastyczne, wykłady dotyczące idei sztuki komiksu oraz konkurs na własny komiks. Wszystkie zajęcia mają na celu promocję literatury i czytelnictwa zwłaszcza wśród najmłodszych poznaniaków.
 
"Komiksowa Jesień" jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez trzy miesiące (w wybrane popołudnie w tygodniu) dzieci spotykać się będą w filiach w ich rejonie zamieszkania. Akcja realizowana będzie (od końca września b.r.)  w następujących 9 placówkach:

Filia 2 – os. Oświecenia 59 – zajęcia wśrody o godz. 17:00. Program i galeria zdjęć.
Filia 11 dz – Aleje Marcinkowskiego 23/24 – zajęcia we wtorki o godz. 16:30. Program i galeria zdjęć.
Filia 14 – os. Bolesława Chrobrego 120 – zajęcia w czwartki o godz. 16:30. Program i galeria zdjęć.
Filia 20 – ul. Słowackiego 28 – zajęcia w środy o godz. 16:00. Program i galeria zdjęć.
Filia 38 – ul. Ognik 20 B – zajęcia w środy o godz. 17:30. Program i galeria zdjęć.
Filia 46 – ul. Arciszewskiego 27 – zajęcia w piątki o godz. 17:00. Program i galeria zdjęć.
Filia 49 – os. Pod Lipami 108 A – zajęcia w poniedziałki o godz. 16:30. Program i galeria zdjęć.
Filia 53 – ul. Robocza 4 – zajęcia w czwartki o godz. 17:00. Program i galeria zdjęć.
Filia 59 – ul. Osinowa 14/16 – zajęcia w środy o godz. 17:00. Program i galeria zdjęć.

W każdej placówce odbędzie się 9 spotkań o rozmaitym charakterze. Różnorodność ma zapewnić młodym ludziom poszerzenie horyzontów, a wielość złoży się na spójny obraz koncepcji multidyscyplinarnej akcji o ogólnomiejskim zasięgu. Proponujemy:

Zajęcia literackie - wykłady połaczone z prezentacją multimedialną, dotyczące historii, teorii i estetyki komiksowej. Po dwa spotkania w każdej placówce. Prowadzenie: Michał Słomka – ze stowarzyszenia CENTRALA .
Warsztaty plastyczne odbędą się w cyklach po 7 spotkań dla każdej z filii. Uczestników Akcji do wspólnej zabawy z formą, techniką i nowatorskimi materiałami plastycznymi zaproszą lubiani, sprawdzeni poznańscy Artyści: Mirosława Foltynowicz, Elżbieta Kandziora, Marta Kotecka, Maja Rausch Natalia Sroka .
Konkurs na własny komiks: dla wszystkich chętnych dzieci! W trzech kategoriach wiekowych dzieci przygotują prace indywidualne lub zespołowe, które zostaną ocenione przez Jury. Pobierz REGULAMIN oraz Kartę zgłoszeniową już dziś! Czekają atrakcyjne nagrody i niespodzianki dla zwycięzców i laureatów!
 
WYNIKI KONKURSU znajdują się tutaj .
Gala "Komiksowej Jesieni" odbyła się w środę 11 grudnia 2013 r. o godz. 18:00.(Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala nr 5)

Zdjęcia ze spektaklu grupy TeatRyle (Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy). Dzieci podczas uroczystości obejrzały "Kolędową Noc".
Zdjęcia z uroczystego rozdania nagród nagrodzonym Laureatom. Pamiatkowe dyplomy i zestawy książek wręczył dzieciom pan dyrektor Wojciech Spaleniak.
 
"Komiksowa Jesień" jest projektem kompleksowym, realizowanym poza standardowymi ramami bieżącej działalności Biblioteki Raczyńskich, promującym praktyki czytelnicze w środowisku poznańskich dzieci i młodzieży. Bezpłatny cykl spotkań i warsztatów może wprowadzać młodego człowieka w świat: przygód i magicznych stworzeń, innych światów i historii własnego narodu, kultury i subkultur? wszystko to czeka na czytelników podczas "Komiksowej Jesieni".
Wstęp na wszystkie zajęcia wolny, udział bezpłatny. Imprezy nie są skierowane do grup zorganizowanych, jedynie dla indywidualnych Czytelników. W przypadku dużego zainteresowania decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy w filiach.