grafika z napisem U urodziny Raczyńksich, otwracie oraz czerwonym paskiem z charakterystycznymi dla Biblioteki kolumnami

U RODZINY Raczyńskich. Otwarcie!

3 kwietnia (niedziela), historyczny gmach

BRAK MIEJSC na KONCERT,OPROWADZANIA, POKAZY

Gmach Biblioteki Raczyńskich stojący przy pl. Wolności to jeden z symboli Poznania. Zapraszamy do zwiedzenia wnętrz, które po modernizacji odzyskały dawny blask. Dzień po rocznicy urodzin fundatora Biblioteki – hrabiego Edwarda Raczyńskiego, zapraszamy na dzień otwarty i spotkanie w gmachu, do którego jak za czasów Raczyńskiego, powróciły książki. Zbiory z zakresu muzyki i sztuki znalazły swoje miejsce na I piętrze zabytkowego budynku i tam od kwietnia będą udostępniane czytelnikom.

Podczas urodzinowego otwarcia bibliotekarze oprowadzą po gmachu, opowiedzą o historii Biblioteki i jej fundatora, którego 236. rocznica urodzin przypada 2 kwietnia.

Zapraszamy też na pokazy bezcennych atlasów, które zostały poddane renowacji. Jak ludzie z XVII wieku wyobrażali sobie świat? Jak wygląda najstarsza mapa Polski? Jak wydobyć i zachować bogactwo kolorów na mapach sprzed kilku wieków? Opowie o tym Krzysztof Grochowski z działu zbiorów specjalnych, dla którego kartografia nie ma tajemnic.

Na finał zapraszamy na koncert Arte dei Suonatori, jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr, która wykona program złożony z muzyki, której mogli słuchać Raczyńscy. Zabrzmią kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Marii Szymanowskiej i Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl. Prosimy o zaznaczenie w mailu godziny spotkania, na które chcą Pańswto się zapisać.

NA ZWIEDZANIE, POKAZY i KONCERT NIE MA JUŻ MIEJSC

Zwiedzanie Biblioteki (zbiórka w holu):

13.00 – zwiedzanie z tłumaczeniem na polski język migowy

15.00 – zwiedzanie rodzinne

Pokazy atlasów (zbiórka w holu):

godz. 17.00 Koncert Arte dei Suonatori (sala 1)

godz.14.15 Frajda u Edwarda: warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku  6-12 lat, zapisy: F11dz@bracz.edu.pl, zaprasza Biblioteka dla dzieci.

Tego dnia czynne w godzinach 10.00-17.00 będą też Wypożyczania, Informatorium i Biblioteka dla dzieci.

Dodatkowe terminy oprowadzań dla seniorów 6 i 20 kwietnia (środy) ,godz. 12.00. Obowiązują zapisy – zapisy@bracz.edu.pl lub telefonicznie (w godz. 8-16) 61 885 89 55.

Projekt „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”.

Całkowita wartość projekt to ponad 21 mln zł, dofinansowanie z Funduszy UE to ponad 16 mln zł.