Spotkanie wokół poezji Mariana Grześczaka

Plakat promocji książki

Spotkanie wokół poezji Mariana Grześczaka

29 września 2020 (wtorek), godz. 18.00

Taras Biblioteki Raczyńskich (Al. Marcinkowskiego 23)

Zapraszamy na spotkanie wokół nowej książki poetyckiej Mariana Grześczaka (1934-2009), poety, powieściopisarza, tłumacza, krytyka literackiego, autora słuchowisk i dramatów, współzałożyciela grupy poetyckiej Wierzbak. Na tom „Przedostatnie wiersze” składają się niepublikowane dotąd wiersze, zachowane w archiwum literackim autora w zbiorach Biblioteki Raczyńskich. Książka jest trzecim tomem serii „Poezja i proza poznańskich polonistów”, redagowanej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

W spotkaniu wezmą udział Inga Grześczak, córka poety, autorka wyboru i układu wierszy w tomiku, Janusz Drzewucki, poeta, krytyk literacki, redaktor „Twórczości”, autor posłowia w tomiku Radosław Okulicz-Kozaryn historyk literatury z UAM, pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej „Poezja i proza poznańskich polonistów”. Rozmowę poprowadzi Alicja Przybyszewska, a wiersze Mariana Grześczaka przeczyta Janusz Andrzejewski.

O nowej książce poetyckiej Mariana Grześczaka napisał historyk literatury, Piotr Bogalecki: „Bo w każdym z nas/ jest nas wielu, ale/ o wiele większych/ i to o nich piszę” – czterowierszem takim zakończył Marian Grześczak jeden z tekstów wchodzących w skład tomu Przedostatnie wiersze. Chociaż utwór ów, noszący tytuł Brat Holan,opowiada o legendarnym czeskim poecie, zacytowana puenta utrzymana została w pierwszej osobie liczby pojedynczej i pomyślana jako próba artystycznej autocharakterystyki twórczości autora Lumpenezji (…) W istocie, mimo niewielkich rozmiarów Przedostatnie wiersze czytać można jako retrospektywną summę poetyckąMariana Grześczaka – stale nawiązuje on w nich do głównych tematów i nurtów swojej twórczości, sytuując je w nowych kontekstach, reinterpretując, a tym samym – reanimując i przedłużając im życie”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego