Narodowe Czytanie. Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej”

Narodowe Czytanie. Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej”

4 września 2021 (sobota), godz. 11.00. Taras Biblioteki Raczyńskich

Jeden z najważniejszych polskich dramatów, określony przez autorkę „tragifarsą kołtuńską”, jest opowieścią o ludzkich przywarach. Do języka codziennego przeszły frazy z utworu Zapolskiej, choćby ta o praniu brudów we własnym domu, zaś nazwisko Dulska stało się synonimem zakłamania. Gorzki w wymowie tekst jest jednak napisany językiem lekkim i dowcipnym, równoważącym humorem smutną diagnozę stawianą przez pisarkę. O aktualności sztuki przekonamy się podczas Narodowego Czytania.

Zapraszamy na próbę teatralną, którą przeprowadzi sama Gabriela Zapolska. W jej rolę wcieli się aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Edyta Łukaszewska. Poprowadzi ona czytających przedstawicieli świata kultury, nauki i polityki przez meandry tekstu i emocji „Moralności pani Dulskiej”. Podczas wydarzenia będzie też okazja posłuchania piosenek z epoki w wykonaniu Klubu Szyderców Bis.

Jak zwykle zapraszamy do udziału w czytaniu powszechnym. Na zgłoszenia mailowe od osób chcących przeczytać ulubiony fragment czekamy pod adresem: zapisy@bracz.edu.pl.

Transmisja z wydarzenia na bibliotecznym Facebooku.Rozmiar czcionki
Kontrast