Książkomaty – instrukcja, regulamin, adresy

ksiązkomat

Książkomaty – instrukcja, regulamin, adresy

od 9 maja, 11 lokalizacji w Poznaniu

Od 9 maja można korzystać z książkomatów, które stanowią dopełnienie oferty bibliotecznej.  11 książkomatów zapewni możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek. Czytelnicy będą mogli zamawiać do książkomatów książki z Wypożyczani i Biblioteki dla dzieci.

„Kluczem” pozwalającym zamawiać książki, odbierać i zwracać jest karta czytelnika, którą można wyrobić bezpłatnie w każdej filii. 

 W książkomacie można odbierać zmówione elektronicznie książki, oddawać te wypożyczone, a także  korzystać z książek w Bibliotece 24, czyli oferty tytułów zaproponowanych przez bibliotekarzy.

W każdym z 11 urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach jest ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.

Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców,  na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.

UWAGA! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu Czytelników, książki w książkomatach będą do odebrania w ciągu trzech dni od daty otrzymania powiadomienia.

Lokalizacje:

Książkomat 1 Antoninek:  ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15

Książkomat 2 Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D Z uwagi na prace termomodernizacyjne od 27.07.2022 r. książkomat na Szczepankowie zostanie zdemontowany do odwołania

Książkomat  3 Rataje : ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c

Książkomat  4 Rataje: w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121

Książkomat 5 Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132

Książkomat  6 Starołęka: przy pętli autobusowej Starołęka, rejon ul. Książęca–Starołęcka

Książkomat 7 Świerczewo : teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)

Książkomat 8 Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda

Książkomat  9 Junikowo: ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka

Książkomat  10 Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45

Książkomat 11 Strzeszyn:  ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego

Regulamin korzystania z książkomatów

Instrukcja obsługi książkomatu

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”  współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta  z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.Rozmiar czcionki
Kontrast