W drodze ku niepodległości. Spacery i wykłady. Spacer 3

W drodze ku niepodległości. Spacery i wykłady. Spacer 3

6 października 2018 (sobota), godz. 15.00

Zbiórka przed głównym wejściem do katedry

Zbiorowym wysiłkiem zbudowane, czyli o polskich dziełach składkowych
Spacer poświęcony obiektom wybudowanym przez Polaków w czasach rozbiorów, a sfinansowanym z tzw. składek społecznych. Na trasie m.in.: Teatr Polski, Złota Kaplica, oraz pomniki: Jana Kochanowskiego i miejsce po nieistniejącym monumencie Adama Mickiewicza. Opowieść przewodnika przybliżyła kulisy ich powstania i architekturę, była też doskonałym punktem wyjścia do ukazania postawy walki Polaków o zachowanie narodowej tożsamości w trudnych czasach pruskiego panowania.
Przechadzka potrwa ok.1,5 godziny.

W drodze ku niepodległości to cykl wydarzeń, w ramach którego jesienią 2018 r. przewidziano 4 wykłady i 4 spacery po Poznaniu związane z tematem projektu oraz wystawę.

Głównym celem spacerów, wykładów oraz wystawy jest przybliżenie historii społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim w latach 1815-1918 oraz historii starań o odzyskanie niepodległości na drodze działań legalnych i nielegalnych, a także przypomnienie postaci wybitnych działaczy społeczno-patriotycznych i dziejów ówczesnych organizacji społecznych.

Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

                

 

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji CC BY-SA 3.0Rozmiar czcionki
Kontrast