Plakat wydarzenia

Festiwal Ludzie Książki. Wydarzenia edycji wiosennej


maj, czerwiec, Olsztyn, Piła, Ostrów Wielkopolski, Leszno

Siedem miast, dwie odsłony, ponad 20 wydarzeń – spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty. Już w lutym rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Podczas Festiwalu Ludzie Książki uczestnicy wydarzeń organizowanych w siedmiu polskich miastach będą mieli okazję poznać, porozmawiać, zadać pytania nie tylko najbardziej znanym polskim, norweskim i ukraińskim pisarzom. Słowo o festiwalu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
13.05.2022, godz. 13.00
Warsztaty z Pawłem Sajewiczem
Zapraszamy na warsztaty pisarzem, redaktorem, tłumaczem o pracy nad książką – tej z tekstem i tej z autorem.

14.05.2022, godz. 11.00
Warsztaty Jak malować słowa
Zapraszamy na warsztaty wyobraźni, o tym jak malować słowa opowie i pokaże ilustratorka Magda Kozieł-Nowak.

17.05.2022, godz. 17.30
Spotkanie z Joanną Bator
Joanna Bator, jedna z najchętniej czytanych i cenionych pisarek, autorka m.in. „Piaskowej Góry” i nagrodzonej Literacka nagroda Nike książki „Ciemno, prawie noc” w rozmowie z Małgorzatą Żebrowską opowie m.in. swoich inspiracjach i bohaterkach.

Regionalne Centrum Kultury w Pile

19.05.2022. godz. 12.00

Warsztaty ilustracji z Damianem Rojkiem

O ilustracji wiecie już wszystko? Zapraszamy na warsztaty Damianem Rojkiem, przedstawicielem nowego, cyfrowego pokolenia artystów, które w dalszym ciągu pamięta o tradycyjnych mediach przekazu i wyrazu swojej artystycznej ekspresji.

20.05.2022. godz. 12.00

„Warsztat wyobraźni – jak malować słowa – warsztaty dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia” z Magdą Kozieł-Nowak

Magda Kozieł-Nowak lubi działać analogowo, dlatego maluje farbami, rysuje ołówkiem, wycina nożyczkami, lutuje palnikiem, szyje igłą, tnie piłą…Jaką formę zaproponuje w Pile?

Leszno, Biblioteka Ratuszowa, Rynek 1

27.05.2022. godz. 10.30

Teksty, które się klika, czyli jak pisać o książkach w mediach społecznościowychwarsztaty z Agnieszką Kalus

Agnieszka Kalus,  blogerka, anglistka i tłumaczka, opowie o tym, jak recenzować książki w sieci.  Facebook, Instagram, YouTube- czym różnią się  popularne platformy  i w taki sposób można dzięki nim promować czytelnictwo i rozmawiać o książkach?  Zapraszamy na warsztaty miłośników książek i social mediów. 

27.05. 2022. Godz. 17.00

 Spotkanie z redaktorem  Pawłem Sajewiczem

Redaktor, autor powieści „Republika świecidełek” i współautor „Białego lądu”, czasem tłumacz. Laureat warszawskiego stypendium artystycznego i zdobywca nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2013 roku. Podczas spotkania w Lesznie opowie o pracy nad książką z perspektywy autora i redaktora.

Konin, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej

3.06.2022. godz. 12.00

„Krytyka to nie hejt – jak mówić prawdę i nie obrażać” warsztaty z Marcelem Woźniakiem

Czym jest krytyka literacka i czemu służy?  Czym kierować się  i w jaki sposób wyrażać opinie? Czy autor lubi czytać analizy i głosy krytyczne dot. swoich tekstów?  Wreszcie  gdzie kończy się krytyka, a zaczyna hejt?  O tym  na warsztatach porozmawia z młodzieżą Marcel Woźniak, pisarza, scenarzysta, dziennikarz, autor m.in. kryminałów i biografii Leopolda Tyrmanda.   

3.06.2022. godz. 18.00

Spotkanie z Niną Lykke

Nina Lykke zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze okazała się trzecia książka, „Nie, po prostu nie” (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych). Spotkanie poprowadzi  Marcel Woźniak.  Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski. 

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Wolności 2

10.06.2022 godz. 10.00

Warsztaty ze storytellingu – jak opowiadać ciekawe historie? Warsztaty z Joanna Jodełką

Czym jest storytelling i  jak wykorzystać jego narzędzia w tworzeniu  interesujących historii? Warsztaty poprowadzi Joanna Jodełka,  autorka kryminałów oraz powieści  łączących historię (także historię sztuki) z wątkami kryminalnymi. 

10.06. 2022, godz. 18.00

Spotkanie dwóch pisarzy:  Anders Kvammen i Małgorzata Gołota

Zapraszamy na spotkanie  Polki i Norwega – tworzących książki o i dla nastolatkówAnders Kvammen  to norweski twórca komiksów i ilustrator z Oslo. Debiutował w 2016 roku powieścią graficzną „Gimnazjum”, przetłumaczona na język polski. Książka została nagrodzona w 2016 roku nagrodą Brageprisen w kategorii książek dla dzieci i młodzieży i została nominowana do nagrody Ministerstwa Kultury w kategorii komiks dla dzieci i młodzieży. Małgorzata Gołota, dziennikarka, autorka podcastów i książek. Zajmuje się m.in. tematyką ekologiczna, a w swoim reportażu (premiera w kwietniu 2022 r.) „Żyletkę zawsze noszę przy sobie” porusza temat  depresji,  zaburzeń lękowych i problemów samookaleczania dzieci i młodzieży. Spotkanie w języku polskim i angielskim.

W edycji zimowej festiwalu odbyły się wydarzenia:

11.02.2022 g. 12.00, Wojewódzka Biblioteka Publicznej w Olsztynie, warsztaty online
„Jak malować słowa” – spotkanie  dla młodzieży (do 16 lat) z ilustratorką książek Magdą Kozieł-Nowak         
Magda Kozieł-Nowak lubi działać analogowo, dlatego maluje farbami, rysuje ołówkiem, wycina nożyczkami, lutuje palnikiem, szyje igłą, tnie piłą, grzebie w ziemi pazurem jak rasowa kura domowa.  Autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci, w tym nowego wydania „Dzieci z Bullerbyn”.

12.02.2022 g. 12.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, spotkanie online
Spotkanie autorskie: Samuel Bjørk                                                       
Samuel Bjørk jest norweskim powieściopisarzem, dramaturgiem, muzykiem i autorem piosenek. Jego dorobek obejmuje pięć sztuk, sześć albumów muzycznych i kilka powieści. Jest również twórcą sztuki współczesnej, a także tłumaczem dzieł Szekspira. Książka „Sezon niewinnych”  była nominowana m.in. do Norwegian Booksellers’Award. W 2017 ukazał się kolejny bestseller „Sowa”, a trylogię kończy „Chłopiec, który kochał sarny”. Bjørk jest porównywany do mistrzów gatunku Jo Nesbø i Stiega Larssona. Mieszka w Trondheim.

17.02.2022 g. 18.00, Piła, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji, Sala Kameralna             
Spotkanie autorskie dwóch pisarzy: Bohdan Kołmijczuk i Ryszard Ćwirlej           
Bohdan Kołomijczuk – ukraiński pisarz, absolwent Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (2006). Jest znanym na Ukrainie autorem kryminałów retro i powieści historycznych. W 2013 roku za książkę „Ludwisarz. Igrzyska wielmożnych” otrzymał prestiżową nagrodę „Koronacja Słowa”. W Polsce wydane zostały „Ekspres do Galicji” i „Hotel Wielkie Prusy” .
Ryszard Ćwirlej – pisarz, autor specjalizujący się w fabułach inspirowanych zdarzeniami z Poznania i okolic, powieścią milicyjną i kryminałem retro.

18.02.2022 g. 12.00-14.00, Piła, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji, Sala Kameralna 
„Teksty, które się klika, czyli jak pisać o książkach w mediach społecznościowych” – warsztaty z  Agnieszką Kalus                    
Agnieszka Kalus z zawodu jest anglistką i pedagogiem, tłumaczy książki z angielskiego, ale to co uwielbia i robi od zawsze – czyta książki! Pisze o nich od 2008 roku na blogu, Facebooku, Instagramie i mówi na YouTube. 

25.02.2022 g. 10.00-13.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie
„Jak opowiadać ciekawe historie?” – warsztaty ze storytellingu z Michałem Larkiem                     
Michał Larek, pisarz, literaturoznawca, autor kryminałów, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”. Prowadzi warsztaty z twórczego pisania oraz podcastingu w Pracowni Literackiej.

26.02.2022 g. 18.00,  Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie
Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek  
Krystyna Mirek autorka bardzo popularnych powieści obyczajowych i historycznych. Od lat pojawia się w zestawieniu autorów  najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich książek.  W 2021 roku jej powieść   „Wyjdź za mnie, kochanie” wypożyczono w Bibliotece Raczyńskich ponad 200 razy.                                       

4.03.2022 g. 16.00-18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie                             
Warsztaty plastyczne z Patrykiem Mogilnickim
Patryk Mogilnicki ilustrator, grafik, autor książek „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” (2017, Karakter) i „Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych” (2021, Karakter).

5.03.2022 g. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie
Spotkanie z blogerem i krytykiem literackim Przemysławem Poznańskim (prowadzi Marcel Woźniak) 
Przemysław Poznański dziennikarz, juror pierwszej edycji konkursu Czarny Kapelusz Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda dla najlepszego bohatera kryminału. Jest twórcą i prowadzącym Zupełnie Inna Opowieść (zupelnieinnaoipowiesc.com) – działającej od 2013 roku strony poświęconej kulturze, przede wszystkim książkom. Publikuje artykuły dotyczące wydarzeń na rynku książki, zapowiedzi i recenzje książek oraz wywiady z pisarzami i wydawcami, a także autorskie felietony pisarzy.

11.03.2022 g. 12.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu        
„Książka od kuchni” – warsztat o pracy z pisarzem i pracy z tekstem prowadzi Monika Długa       
Monika Długa  dyrektorka wydawnicza grupy wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego. Absolwentka filologii polskiej i pedagogiki (UAM w Poznaniu) oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Redaktor prowadząca ponad 200 tytułów, wydawczyni prawie 1000. Autorka wielokrotnie nagradzanego bloga God save the book.

12.03.2022 g. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu
Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską                                         
Magdalena Grzebałkowska jest absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w Gazecie Wyborczej. Autorka bestsellerowych biografii i nagradzanych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” oraz „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”.

12.03.2022 g. 19.00 Piła, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji, Sala Kameralna
Koncert finałowy zimowej edycji festiwalu Dagadana
DAGADANA polsko-ukraiński  zespół łączący  elementy kultury polskiej i ukraińskiej  za pomocą jazzu, elektroniki i word music. Jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival. Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 27 krajach.

Festiwal Ludzie Książki jest elementem projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, w ramach którego czytelnicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą mogli bezobsługowo wypożyczać książki korzystając z sieci 11 książkomatów ustawionych na terenie miasta. Jest to uzupełnienie i rozszerzenie oferty poznańskiej Biblioteki, która stawia na zrównoważony rozwój instytucji łączący tradycyjne formy organizacji z wymaganiami, jakie stawiają przed nią mieszkańcy miasta.

Projekt „Sztuczna inteligencja w służbie książki” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Zakup książkomatów jest możliwy dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – projekt „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych”.

Przeskocz do treści