Co czyta Poznań?

plakat wystawy

Co czyta Poznań?

Do 20 lutego 2020

Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

U progu nowego roku sięgamy do naszych statystyk i odpowiadamy na pytanie: CO  CZYTA POZNAŃ?    Ponieważ robimy to trzeci raz możemy już pokusić się o porównanie  i sprawdzenie, które gatunki zachowują swoją pozycję lidera, które  tematy pojawiają po raz pierwszy, a które tracą na znaczeniu.

W obszarze literatury beletrystycznej dla dorosłych przez dwa lata niezachwiana była pozycja Katarzyny Michalak, która w 2017 i 2018 roku znajdowała się na pierwszym stopniu podium, w 2019  znalazła się co prawda w pierwszej dwudziestce, ale  musiała ustąpić pola autorowi kryminału. I tu czekało nas pierwsze zaskoczenie, bo najchętniej wypożyczaną książką był „Czwarty klucz” Zygmunta Zeydlera-Zborowskiego,powieść ukazująca się w latach ’80 w odcinkach, jakiś czas temu wydana w formie książki. W pierwszej dziesiątce są też inne kryminały (autorstwa m.in. B.A. Paris, Ch, Link, R, Harrisa), a także fantastyka.

 Wśród książek  niebeletrystycznych  nadal wysoko utrzymują się książki historyczne  i biografie.  Są też przejściowe zainteresowania:  np.  w  2017 roku z chęcią wypożyczano  publikacje o przyrodzie,  a w 2019 roku uwaga czytelników skupiła  się na zagadnieniach dotyczących  zdrowia: wywiadów z lekarzami, reportaży, ale także zdrowiej diety.  

Czytają dorośli, czytają też dzieci.  Po raz kolejny widać zainteresowanie książkami, które  można wykorzystać w rozmowach na niełatwe tematy. Tytuły  biblioterapeutyczne, dot. emocji lub wyjaśniające pewne mechanizmy otaczającej nas rzeczywistości cały czas cenione są przez dzieci i rodziców.  Wśród popularnonaukowych tytułów dla dzieci  w 2019 sporo było też książek o zwierzętach, które co roku pojawiają się  wśród tych najchętniej czytanych.

Na wystawę zapraszamy do 20 lutego.


Rozmiar czcionki
Kontrast