190.lecie Biblioteki Raczyńskich

190.lecie Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich ufundowana przez Edwarda hr. Raczyńskiego to najstarsza  nieprzerwanie istniejąca biblioteka publiczna w Polsce. Została otwarta 5 maja 1829 roku, a jej siedziba przy pl. Wolności w Poznaniu to jeden z rozpoznawalnych symboli miasta oraz pierwszy w Polsce budynek wzniesiony na cele biblioteczne. Z jej księgozbioru korzystają już kolejne pokolenia czytelników. Dziś  Biblioteka Raczyńskich to gmach główny, 39 filii w całym Poznaniu oraz trzy muzea literackie.  W 2018 roku z blisko dwóch milionów zbiorów korzystało niemal 80 tysięcy czytelników.

Z okazji  jubileuszu  190.lecia  w maju zapraszamy na  spotkania autorskie, prezentujące różne gatunki literackie.  Rozmawiać będziemy o literaturze obyczajowej, fantastyce, reportażu, kryminalne i poezji. Naszymi gośćmi będą m.in. Ałbena Grabowska, Monika Sznajderman,  Katarzyna Zyskowska, Jakub Ćwiek i Andrzej Poniedzielski. Pokażemy też biblioteczne  skarby, czyli na co dzień przechowywane w zbiorach specjalnych szesnastowieczne polonika: m.in. traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ostatnie dzieło Mikołaja Reja i debiut poetycko-translatorski Mikołaja Kopernika. Nie zabraknie spotkań z literaturą dla dzieci-  na młodych czytelników czeka spektakl „Pchła Szachrajka”, a także warsztaty literackie, plastyczne, konstrukcyjne i przyrodnicze.

Zapraszamy do  korzystania z naszych zbiorów, rozmów o książkach i wspólnego świętowania  urodzin instytucji, która od 190 lat pozwala cieszyć się pięknem i różnorodnością literatury. Bo liczy się słowo.

Szczegóły wydarzeń w kalendarium majowym.Rozmiar czcionki
Kontrast