Biblioteka Raczyńskich

obrazek przedstawia czytanik ebooków

E-booki z Legimi i Ebookpoint BIBLIO w Bibliotece Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich 12 stycznia rozpoczyna udostępnianie  e-booków z oferty Legimi i Ebookpoint BIBLIO. Po kod dostępu, który jest ważny przez miesiąc, może zgłosić się pełnoletni czytelnik, który ma ważną kartę i nie ma żadnych zaległości wobec Biblioteki.

Kody Legimi wydawane są w Wypożyczalni przy Al. Marcinkowskiego oraz w wybranych filiach (Filia Naramowicka,  Filia 2, Filia 12/46, Filia 14),  kody do Ebookpoint BIBLIO – wyłącznie w Wypożyczalni. Aby korzystać z możliwości czytania książek elektronicznych oraz słuchania audiobooków należy samodzielnie założyć konto na konkretnym portalu oraz – w przypadku Legimi – pobrać aplikację, a następnie, używając kodu, uzyskać dostęp do  zasobów elektronicznych. 

Szczegóły dot. założenia konta oraz regulaminy korzystania z obu portali:

Szczegółową informację o usłudze oraz zasadach i możliwościach korzystania z niej można uzyskać w Informatorium Biblioteki Raczyńskich (tel. 061 88 58 918).

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

logotypy
0
grafika o powiadamianiu mailowym

Mailowe przypomnienia o zwrocie

W związku z sygnałami, że do części z Czytelników nie docierają mailowe przypomnienia o zwrocie materiałów wypożyczonych z Biblioteki Raczyńskich, prosimy o sprawdzenie w pierwszej kolejności zawartości folderu SPAM / Wiadomości-śmieci. Jeżeli ten krok nie pomoże, zalecamy dodanie w filtrach antyspamowych adresu przypomnienia@bracz.edu.pl do białej listy nadawców / zaufanych nadawców / zaufanych adresów.

0
plakat informujący o zajęciach w czasie ferii

Akcja ZIMA 2021

4-15 stycznia, wydarzenia online

Zima z książką: w krainie śniegu i lodu  (do 4 stycznia do 15 stycznia) wydarzenia online

Ferie zimowe, podobnie jak wakacje letnie, odbędą się w Bibliotece Raczyńskich w wersji online. Zapraszamy na bibliotecznego Facebooka oraz na kanał na YouTube, gdzie publikowane będą zrealizowane przez bibliotekarzy filmy.

Tematem ferii będzie kraina śniegu i lodu,  łącząca baśnie Andersena  z podróżami na biegun.  Wśród propozycji dla młodych czytelników znajdą się m.in. zadania literackie i plastyczne oraz prezentacje popularyzujące wiedzę o przyrodzie. Z filmów dostępnych w naszych mediach społecznościowych będzie można dowiedzieć się np. jak zrobić swój teatr cieni, a także co warto przeczytać podczas ferii.

Filmy publikować będziemy w poniedziałki, środy i piątki o godz. 10.00.
Zaglądajcie też na nasze media społecznościowe w weekendy!

0
wnętrze Filii 53

Zmiana siedziby Filii Wildeckiej i Filii 53

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Filia Wildecka oraz Filia 53 w nadchodzącym roku przeniosą swoją działalność do nowych lokali przy ul. Hetmańskiej 91 (galeria handlowa Green Point).

Ze względu na konieczność przeniesienia całego księgozbioru musimy na pewien czas zamrozić działalność obu filii. Dlatego od 11 stycznia 2021 roku zawieszamy wypożyczanie książek w tych placówkach.

Zwroty książek już wypożyczonych przyjmujemy  do 12 lutego 2021 roku włącznie – w zwyczajowych godzinach pracy tych filii, to jest:

w poniedziałki, środy i piątki od 13.00 do 19.00

we wtorki i czwartki od 9.00 do 14.30

Nowy lokal położony jest w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej i z dostępem do miejsc parkingowych, co pozwoli skorzystać z naszych usług większej liczbie użytkowników. Nowa siedziba jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodziców z dziećmi w wózkach.

O dacie ponownego otwarcia filii już w nowym miejscu powiadomimy Państwa w osobnym komunikacie.

0

#Braczbingo

Zapraszamy do literackiej zabawy i wykreślania kolejnych pól na planszy.

W tym roku pojawiły się pola z gwiazdkami. Jedna oznacza, że inspiracji do lektury można szukać śledząc nasze cykle i konkursy literackie, a dwie gwiazdki odnoszą się do patronów roku 2021 oraz naszych literackich muzeów (pola można skreślić po przeczytaniu tak dzieła pisarza, jak i książki o nim).

Zasady:Bingo to ustawienie w jednej linii (poziomo, pionowo, po skosie) 5 sąsiadujących ze sobą pól. Jedna książka może być przyporządkowana tylko do jednej kategorii.Wynikami dzielcie na Facebooku, Instagramie,  oznaczając Bibliotekę Raczyńskich i #braczbingo

0
Dyrekcja szpitala przyjmuje książki

Wsparcie literackie

Biblioteka Raczyńskich przekazała 300 książek dla pacjentów Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu.  W 14 kartonach znalazły się m.in. powieści  Katarzyny Grocholi, Fredericka Forsytha i biografia Magdaleny Zawadzkiej.

– Boże Narodzenie to czas, gdy bardziej niż zwykle, czujemy potrzebę dzielenia się tym, co mamy i zwrócenia uwagi na innych. Zdając sobie sprawę z tego, że pacjenci szpitala nie będą mieli okazji do spotkań z najbliższymi, zdecydowaliśmy się przekazać książki, których lektura może umilić czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Książki nie zastąpią kontaktu z bliskimi, ale mamy nadzieję, że dostarczą pacjentom choć trochę radości i pozwolą oderwać się od szpitalnej rzeczywistości – mówi Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Książki wybrane przez bibliotekarzy to m.in. powieści sensacyjne, obyczajowe, romanse, a także biografie. Lektura nie zastąpi farmakologii i nie uleczy, ale może mieć duży wpływ na stan psychiczny pacjentów. 

– Święta kojarzą się z czasem radości, spędzonym w gronie najbliższych. Niestety, ze względu na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, dla wielu osób okres ten upłynie w tym roku nie tak szczęśliwie, jak zwykle – z dala od rodziny i przyjaciół. Tym bardziej cieszą inicjatywy pomocy, takie jak ta podejmowana przez Bibliotekę Raczyńskich. Dziękuję jej pracownikom za ten drobny, lecz tak wiele znaczący, gest wsparcia i solidarności. Sądzę, że dobra książka pozwoli choć trochę umilić chorym czas spędzony w szpitalu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Książki wykorzystywane są w procesie biblioterapii prowadzonym przez wykwalifikowanych terapeutów, a elementy takiego działania są dostępne dla wszystkich i w większości znane czytelnikom, choć czasem stosowane nieświadomie. Wśród plusów czytania i wprowadzenia elementów biblioterapii można wyróżnić m.in. dobry wpływ na psychikę czytelnika przez wspieranie jego pozytywnego nastawienia do życia, dodawanie otuchy lub zmniejszenie lęków i obaw. Ci, którzy czytając nie wnikają w czytaną historię tak głęboko, by szukać w niej odniesień do swojej sytuacji, mają z dobrą książką zagwarantowaną po prostu rozrywkę i czas pozwalający na ucieczkę od codzienności do świata literackiej fikcji. Ta ucieczka i skupienie myśli na czymś innym niż choroba, rekonwalescencja, reżim sanitarny i poczucie  samotności, jest bardzo ważna szczególnie w Święta.

Książki pochodzą z bibliotecznego działu gromadzenia. Nie są zupełnie nowe, ale w dobrym stanie. W części zostały przekazane przez użytkowników Biblioteki Raczyńskich z myślą o innych czytelnikach. Książki przekazane szpitalowi, jak wszystkie przedmioty trafiające na oddział zakaźny, zostaną tam na zawsze. Po przejściu obowiązkowej dla książek kwarantanny woluminy trafią do czytelników, aby poza literackimi wartościami dać im sygnał, że  poznaniacy i bibliotekarze o nich pamiętają.

W trosce o bezpieczeństwo przyszłych czytelników bibliotekarze dołączyli do daru rekomendację dotyczącą postępowania z książkami i ich udostępniania w czasie pandemii. Zasady te, przyjęte w wielu bibliotekach w Polsce, są już sprawdzone, ich przestrzeganie gwarantuje czytelnikom pełne bezpieczeństwo.

– Dla wszystkich naszych pacjentów okres izolacji od rodziny i bliskich jest bardzo trudny. W tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia, przekazane przez Bibliotekę Raczyńskich książki pozwolą chorym choć na chwilę oderwać się od trosk i tęsknoty. W imieniu swoim oraz wszystkich pacjentów serdecznie dziękujemy za przekazany dar – mówi dr Bartłomiej Gruszka, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

0
Rozmiar czcionki
Kontrast