3TATY, 4 żywioły


     

       

2 marca 2019
ZIEMIA. Na początku był las
Goście: leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Na początek zapraszamy do lasu. Jakie tajemnice skrywa las? Co można tam robić i kogo spotkać? Jakie  ptaki możemy usłyszeć na wiosennym spacerze?  O tym, dlaczego tak ważne są lasy i ochrona przyrody opowiedzą leśnicy, a na uczestników spotkania czekają niespodzianki- m.in.  możliwość  skorzystania z mikroskopu.
Zdjęcia

16 marca 2019
POWIETRZE. Gwiazdy nauki
Gość: Janusz Leon Wiśniewski, prowadzenie: Wojciech Chmielewski.

Kosmos od zawsze fascynował ludzi, niektórzy po prostu patrzyli w gwiazdy, a inni próbowali zobaczyć coś więcej. O tym, co wspólnego z patrzeniem w niebo ma fizyka i jak można naukowo wyjaśnić prawie wszystko w naszym codziennym życiu opowie Janusz L. Wiśniewski, fizyk i autor. m.in. książki „Marcelinka rusza w kosmos. Bajka trochę naukowa”. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym jest prędkość światła, foton i czy Słońce kiedyś zgaśnie, zapraszamy!
Zdjęcia

30 marca 2019
WODA. Z Polski na szerokie wody
Goście: Arkady Paweł Fiedler z tatą Arkadym Radosławem Fiedlerem

Dlaczego podróżowanie jest tak ciekawe i czy można mieć pociąg do podróży w genach? O  tym, opowiedzą  Arkady Paweł Fiedler i jego tata Arkady Radosław Fiedler.  Nie zabraknie też m.in.  opowieści o tym, jak  zmieniło się podróżowanie od czasów założyciela podróżniczego klanu  Arkadego Fiedlera.
Zdjęcia

13  kwietnia 2019
OGIEŃ. Tli się ogień pomysłu! Nafta, rad  i polon
Pokaz naukowy: Mały Inżynier

Czy każdy może zostać wynalazcą i zrealizować swoje pomysły na karierę naukową?  Podczas spotkania edukatorzy z Małego Inżyniera  przypomną rolę  polskich naukowców m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Łukasiewicza i ich wynalazków oraz zaprezentują niezwykłe eksperymenty.
Zdjęcia

27 kwietnia 2019
POWIETRZE. Chwytam w lot!
Spotkanie z lotnikiem Wojciechem Muszyńskim, prowadzenie: Maciej Stroiński.

Człowiek zawsze marzył o lataniu. Jak spełnić te marzenia? Czy aby pracować w powietrzu trzeba mieć specjalne predyspozycje? Czy każdy może latać? Co wspólnego z tradycją polskiego lotnictwa ma biało-czerwona szachownica na kasku Kamila Stocha? Spotkanie z lotnikiem poprowadzi Maciej  Stroiński.
Zdjęcia

11 maja 2019
ZIEMIA. Z poradnika młodego zielarza
Warsztaty przyrodnicze: Łukasz Skop, prowadzenie spotkania: Jarosław Borowiec.

Maj jest miesiącem bibliotek i kwiatów. O ogrodach, ziołach i pracy z nimi opowie Łukasz Skop, autor książki „Zrób ten zielnik” i bloga „bez-ogródek”. Podczas spotkania dowiemy się, jak rozpocząć swoją ogrodniczą przygodę oraz jakie niespodzianki czekają na ogrodników i zielarzy. Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec.
Zdjęcia

25 maja 2019
WODA. Bez wody nie ma życia
Pokaz naukowy: Mały Inżynier

Woda jest podstawą życia, jej krążenie w przyrodzie jest jednym z najważniejszych zjawisk, a dbałości o czystość wód i dobrego nią gospodarowania powinniśmy uczyć od małego. Prezentacje i eksperymenty Małego Inżyniera udowodnią jak fascynująca może być woda i dlaczego tak istotna jest jej ochrona.
Zdjęcia

8 czerwca 2019
OGIEŃ. Płonące góry i gwiazdy
Goście: naukowcy z Instytutu Geologii UAM

Ostatnie w tym półroczu spotkanie pozwoli dzieciakom poznać tajemnice wulkanów i meteorytów. Nie zabraknie też opowieści o meteorycie z Moraska, którego historię przedstawią naukowcy z Instytutu Geologii UAM.
Zdjęcia

Po wakacyjnej przerwie wracają CZYTATY, cykl spotkań poświęcony przyrodzie i książkom popularnonaukowym. Pokażemy, że książki to nie tylko opowieści, ale też doskonałe źródło wiedzy i sposób poznania świata. Od września do grudnia będziemy zgłębiać tajemnice czterech żywiołów spotykając się w Filii Naramowickiej (ul. Rubież 14 a) z animatorami, podróżnikami, naukowcami, leśnikami, geologami i innymi ciekawymi gośćmi.
Spotkania o godz. 12.00, wstęp wolny.

     3TATY, 4 żywioly. Tli się ogień pomysłu. Plakat

  Plakat na spotkanie pt. Z poradnika młodego zielarza w ramach cyklu 3TATY, 4 żywioły   

14 września 2019
ZIEMIA. Na początku był las
Spotkanie z leśnikami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Gośćmi pierwszego spotkania są leśnicy, którzy opowiedzą o tym, co dzieje się w lesie jesienią. Dzieci i rodzice dowiedzą się, dlaczego liście zmieniają kolory, czyje odgłosy możemy usłyszeć podczas jesiennego spaceru, a także jak mądrze i ekologicznie korzystać ze skarbów lasu.
Zdjęcia

28 września 2019
WODA. Z Polski na szerokie wody
Spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem i fotografem Tomaszem Siudą.
Dlaczego ludzie wyruszają w świat i odkrywają nowe przestrzenie? Jak powinien wyglądać ekwipunek podróżnika? Kim byli ludzie, którzy z Polski wybrali się w świat, dokonując odkryć i wyczynów, których wcześniej nie dokonano? O tym w Filii Naramowickiej opowiedzą podróżnik Emil Witt i fotograf Tomasz Siuda.
Zdjęcia

12 października 2019
OGIEŃ. Tli się ogień pomysłu!
Spotkanie z Małym Inżynierem.
Jak wyglądało dzieciństwo jednej z najsłynniejszych Polek, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla? Czy Marysia Skłodowska już jako mała dziewczynka lubiła eksperymentować i poznawać świat? O jednej z najważniejszych kobiet w historii nauki opowiedzą edukatorzy z Małego Inżyniera. Nie zabraknie też eksperymentów, pokazujących jak fascynująca może być chemia i fizyka.
Zdjęcia

26 października 2019
OGIEŃ. Płonące góry i gwiazdy
Spotkanie z naukowcami z Instytutu Geologii UAM.
Czy płyty Ziemi składają się jak puzzle? Dlaczego wybuchają wulkany? Czym są meteoryty i skąd jeden z nich wziął się na Morasku? A także co z tym wszystkim wspólnego ma mitologia? Odpowiedzi na te pytania udzielą naukowcy z Instytutu Geologii UAM. Podczas zajęć będzie także okazja zobaczyć i dotknąć skał, a także poznać historię moraskiego meteorytu dzięki technologii VR.
Zdjęcia

9 listopada 2019
LAS. Z poradnika młodego zielarza
Spotkanie z Łukaszem Skopem. Prowadzenie Jarosław Borowiec.
O ogrodach na dachach, budynkach porośniętych roślinami i rajskich ogrodach opowie podczas spotkania Łukasz Skop, autor książki „Zrób ten zielnik”. Poza opowieściami o roślinach, dzieciaki i rodzice mogą liczyć na wspólne tworzenie najmniejszego ogrodu świata.
Zdjęcia

23 listopada 2019
POWIETRZE. Chwytam w lot!
Spotkanie z pilotem Wojciechem Muszyńskim.
Wzbić się w niebo! To odwieczne marzenie człowieka. Na spotkaniu porozmawiamy o tym, czym różni się latanie od szybowania, jakie cechy powinien mieć dobry pilot i co łączy pilotów z Kamilem Stochem. Gościem spotkania będzie Wojciech Muszyński, pilot samolotowy i szybowcowy, prawoskrzydłowy Grupy Akrobacyjnej Żelazny.
Zdjęcia

7 grudnia 2019
WODA. Bez wody nie ma życia
Ostatnie spotkanie cyklu 3TATY,  4 ŻYWIOŁY poświęcone będzie wodzie. Dzieci i rodzice będą mieli szansę poznać przygody kropli wody oraz dowiedzieć się, dlaczego woda jest tak ważna oraz jak ją oszczędzać i chronić. Eksperymenty przeprowadzą edukatorzy z Małego Inżyniera.
Zdjęcia


Patronat medialny: Czasdzieci.pl, Miastodzieci.pl, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, WTK i Epoznan.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Przeskocz do treści