3TATY, 4 żywioły

marzec – grudzień 2019

Po wakacyjnej przerwie wracają CZYTATY, cykl spotkań poświęcony przyrodzie i książkom popularnonaukowym. Pokażemy, że książki to nie tylko opowieści, ale też doskonałe źródło wiedzy i sposób poznania świata. Od września do grudnia będziemy spotykać się w Filii Naramowickiej, aby zgłębiać tajemnice czterech żywiołów.

   

14 września 2019
ZIEMIA. Na początku był las
Spotkanie z leśnikami

Gośćmi pierwszego spotkania są leśnicy, którzy opowiedzą o tym, co dzieje się w lesie jesienią. Dzieci i rodzice dowiedzą się, dlaczego liście zmieniają kolory, czyje odgłosy możemy usłyszeć podczas jesiennego spaceru, a także jak mądrze i ekologicznie korzystać ze skarbów lasu.

28 września 2019
WODA. Z Polski na szerokie wody
Spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem.

Dlaczego ludzie wyruszają w świat i odkrywają nowe przestrzenie? Jak powinien wyglądać ekwipunek podróżnika? Kim byli ludzie, którzy z Polski wybrali się w świat, dokonując odkryć i wyczynów, których wcześniej nie dokonano? O tym w Filii Naramowickiej opowie podróżnik Emil Witt.


Poprzednie spotkania:

              

                 

2 marca 2019
ZIEMIA. Na początku był las
Goście: leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

Na początek zapraszamy do lasu. Jakie tajemnice skrywa las? Co można tam robić i kogo spotkać? Jakie  ptaki możemy usłyszeć na wiosennym spacerze?  O tym, dlaczego tak ważne są lasy i ochrona przyrody opowiedzą leśnicy, a na uczestników spotkania czekają niespodzianki- m.in.  możliwość  skorzystania z mikroskopu.

16 marca 2019
POWIETRZE. Gwiazdy nauki
Gość: Janusz Leon Wiśniewski

Kosmos od zawsze fascynował ludzi, niektórzy po prostu patrzyli w gwiazdy, a inni próbowali zobaczyć coś więcej. O tym, co wspólnego z patrzeniem w niebo ma fizyka i jak można naukowo wyjaśnić prawie wszystko w naszym codziennym życiu opowie Janusz L. Wiśniewski, fizyk i autor. m.in. książki „Marcelinka rusza w kosmos. Bajka trochę naukowa”. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym jest prędkość światła, foton i czy Słońce kiedyś zgaśnie, zapraszamy!

30 marca 2019
WODA. Z Polski na szerokie wody
Goście: Arkady Paweł Fiedler z tatą Arkadym Radosławem Fiedlerem

Dlaczego podróżowanie jest tak ciekawe i czy można mieć pociąg do podróży w genach? O  tym, opowiedzą  Arkady Paweł Fiedler i jego tata Arkady Radosław Fiedler.  Nie zabraknie też m.in.  opowieści o tym, jak  zmieniło się podróżowanie od czasów założyciela podróżniczego klanu  Arkadego Fiedlera.

13  kwietnia 2019
OGIEŃ. Tli się ogień pomysłu! Nafta, rad  i polon
Pokaz naukowy: Mały Inżynier

Czy każdy może zostać wynalazcą i zrealizować swoje pomysły na karierę naukową?  Podczas spotkania edukatorzy z Małego Inżyniera  przypomną rolę  polskich naukowców m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Łukasiewicza i ich wynalazków oraz zaprezentują niezwykłe eksperymenty.

27 kwietnia 2019
POWIETRZE. Chwytam w lot!
Spotkanie z lotnikiem

Człowiek zawsze marzył o lataniu. Jak spełnić te marzenia? Czy aby pracować w powietrzu trzeba mieć specjalne predyspozycje? Czy każdy może latać?
Co wspólnego z tradycją polskiego lotnictwa ma biało-czerwona szachownica na kasku Kamila Stocha? Spotkanie z lotnikiem poprowadzi Maciej  Stroiński.

11 maja 2019
ZIEMIA. Z poradnika młodego zielarza
Warsztaty przyrodnicze: Łukasz Skop

Maj jest miesiącem bibliotek i kwiatów. O ogrodach, ziołach i pracy z nimi opowie Łukasz Skop, autor książki „Zrób ten zielnik” i bloga „bez-ogródek”. Podczas spotkania dowiemy się, jak rozpocząć swoją ogrodniczą przygodę oraz jakie niespodzianki czekają na ogrodników i zielarzy. Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec.

25 maja 2019
WODA. Bez wody nie ma życia
Pokaz naukowy: Mały Inżynier

Woda jest podstawą życia, jej krążenie w przyrodzie jest jednym z najważniejszych zjawisk, a dbałości o czystość wód i dobrego nią gospodarowania powinniśmy uczyć od małego. Prezentacje i eksperymenty Małego Inżyniera udowodnią jak fascynująca może być woda i dlaczego tak istotna jest jej ochrona.

8 czerwca 2019
OGIEŃ. Płonące góry i gwiazdy
Goście: naukowcy z Instytutu Geologii UAM

Ostatnie w tym półroczu spotkanie pozwoli dzieciakom poznać tajemnice wulkanów i meteorytów. Nie zabraknie też opowieści o meteorycie z Moraska, którego historię przedstawią naukowcy z Instytutu Geologii UAM.

Patronat medialny: Czasdzieci.pl, Miastodzieci.pl, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, WTK i Epoznan.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Rozmiar czcionki
Kontrast